ČLÁNOK
Privatizácia elektrární by sa mala skončiť v roku 2005
7. októbra 2003

Ukončenie procesu privatizácie Slovenských elektrární (SE) súvisí podľa ministra hospodárstva Pavla Ruska predovšetkým so spôsobom privatizácie, ktorý zvolí vláda. V prípade privatizácie elektrární ako reštrukturalizovaných dcérskych spoločností by sa mohol celý proces ukončiť niekedy v polovici, prípadne na konci roku 2005. „Ak sa budú elektrárne predávať v jednom balíku, bolo by to o pol roka skôr,“ tvrdí minister hospodárstva SR Pavol Rusko. Tender na privatizáciu elektrární bude podľa ministra v pozícii možného rozšírenia. „Nepredpokladám, že sa sprivatizuje iba 49-percentný podiel,“ povedal Rusko.

Tender na privatizáciu dominantného výrobcu elektriny v SR sa oficiálne odštartuje budúci týždeň. Stane sa tak zverejnením inzerátu, ktorý vyzve nových investorov na prejavenie záujmu. Celá transakcia sa tak po dlhšej prestávke súvisiacej s výmenou na poste ministra hospodárstva opätovne odštartuje. Už existujúcim záujemcom dá privatizačný poradca čas na potvrdenie ponúk po tom, ako dostanú aktualizované informácie.

Proces privatizácie bude pokračovať vyhodnotením predložených ponúk a zostavením shortlistu uchádzačov. Ten by mal byť zostavený najneskôr do konca tohto roka. Uchádzači, ktorí sa dostanú na shortlist, budú mať právo vykonať v podniku due diligence.

O privatizáciu SE prejavilo doteraz záujem osem investorov. Dodatočne svoj záujem deklarovala aj česká energetická spoločnosť ČEZ, ktorá ako jediná prejavila záujem sprivatizovať elektrárne ako celok, a ďalšia nekonkretizovaná renomovaná energetická spoločnosť. Podľa neoficiálnych informácií by mohlo ísť o americkú spoločnosť AES Corp. Vláda opätovne otvorila tender na privatizáciu SE v júli tohto roku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 9. 2020

USD 1,183 0,004
CZK 26,727 0,020
GBP 0,913 0,002
HUF 360,780 0,380
CAD 1,560 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS