ČLÁNOK
Privatizácia Banky Slovakia je zatiaľ neúspešná
14. februára 2001

Konzorcium Českej poisťovne (ČP) a slovenskej spoločnosti Hanco ukončilo rokovania s Fondom národného majetku SR (FNM) o kúpe 60,07 % akcií Banky Slovakia a o následnom prevzatí tohto bankového domu. Agentúru SITA o tom informovalo tlačové oddelenie ČP. Ukončenie rokovania poisťovňa zdôvodnila tým, že ani napriek intenzívnemu obojstrannému úsiliu neprišlo k zhode na jednotlivých podmienkach zmluvy medzi FNM a konzorciom.

Hlavným problémom, ktorý zabránil podpisu zmluvy bola podľa Otakara Sotáka zo spoločnosti Hanco štruktúra obchodu. Konzorcium totiž už v prvej ponuke, ktorú podalo v decembri, deklarovalo záujem len o odkúpenie aktív a pasív banky. „Chceli sme bankovú licenciu, nie Banku Slovakia,“ povedal. Ako dodal, konzorciu nevyhovovala súčasná podoba banky na trhu a chceli ju zmeniť.

Konzorcium malo podľa Sotáka navyše záujem o celý 100-percentný balík akcií a nie len o 60,07 %, ktoré im ponúkal fond. Rokovania sa podľa neho skomplikovali aj predajom Slovenskej sporiteľne, ktorá vlastní ďalších takmer 7 % akcií. „Ak by sme chceli získať 100-percentný podiel, museli by sme pokračovať v ďalších rokovaniach, čo by bolo veľmi zložité, časovo náročné a rizikovejšie,“ skonštatoval. „Tento obchod sa tak pre konzorcium stal sa menej atraktívnym,“ dodal na záver.

Ako uviedla hovorkyňa Fondu národného majetku SR (FNM) Tatjana Lesajová, komisia FNM by mala následne rozhodnúť o tom, či vyhlási tender za neúspešný. Podľa nej je takýto krok pravdepodobný. Ukončenie tendra musí schváliť výkonný výbor FNM. O ďalšom postupe v prípade Banky Slovakia je podľa Lesajovej zatiaľ predčasné hovoriť. Podľa pondelkového vyhlásenia prezidenta FNM Jozefa Kojdu je pravdepodobné, že fond v horizonte dvoch až troch mesiacov vypíše nový tender. Hovorkyňa ďalej zdôraznila, že fond mal podobne ako konzorcium eminentný záujem na tom, aby sa rokovania ukončili čo najskôr a úspešne.

Definitívnu ponuku na kúpu majoritného podielu v Banke Slovakia malo konzorcium upraviť podľa výsledkov doplňujúceho auditu, ktorý v banke vykonalo na prelome januára a februára. Podľa januárového vyjadrenia hovorcu Českej poisťovne Michala Urbana konzorcium pôvodne očakávalo, že zmluva o privatizácii majority v banke bude podpísaná do konca marca.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS