ČLÁNOK
Prístavy získa Dunajservis s Pentou za 351 mil. Sk
5. apríla 2002

Balík 86,99 % akcií spoločnosti Slovenská plavba a prístavy, a.s., Bratislava (SPaP) z portfólia Fondu národného majetku SR (FNM) získa spoločnosť Dunajservis Slovensko, s.r.o., Bratislava. Kúpna cena predstavuje 351 mil. Sk a Dunajservis by ju mal zaplatiť jednou splátkou do 15 dní od uzatvorenia zmluvy. Vo štvrtok o tom rozhodol Výkonný výbor FNM.

Súčasťou rozhodnutia Výkonného výboru a Prezídia FNM, ktoré o víťazovi súťaže rozhodlo už v stredu, je aj požiadavka, že kupujúci upustí od všetkých právnych krokov, ktoré by viedli k spochybňovaniu výsledkov tejto verejnej súťaže. „V prípade, že Dunajservis bude naďalej pokračovať v začatom súdnom spore, FNM ako predávajúci nepodpíše kúpnu zmluvu,“ uvádza sa v tlačovej správe fondu. Dunajservis, ktorý pri privatizácii SPaP už po druhýkrát spolupracoval so spoločnosťou Penta Group, totiž fond zažaloval v súvislosti s výsledkom prvej súťaže, prostredníctvom ktorej sa akcie prístavov predávali. Jej víťazom sa stali práve Dunajservis s Pentou, FNM však po intervencii vlády tender zrušil.

V súvislosti s aktuálnou obchodnou verejnou súťažou FNM ďalej informoval, že jej prípravu, priebeh aj hodnotenie hodnotí ako transparentný proces. „Akékoľvek spochybňovanie oprávnenosti poradcu pôsobiť ako poradenská firma na území Slovenskej republiky, ako aj spochybňovanie samotného priebehu verejnej súťaže a jej vyhodnotenie, považuje FNM za nesprávne a účelové s cieľom znemožniť predaj majoritného balíka akcií,“ uvádza sa v stanovisku FNM. Činnosť poradcu totiž mediálne napadol druhý z účastníkov súťaže, firma Port Service (PS). Jej zástupcovia už zverejnili aj zámer zažalovať FNM za vylúčenie zo súťaže.

Poradcom fondu bola kanadská spoločnosť Minpar Investments. Práve poradca odporučil ponuku PS do súťaže nezaradiť. K tomuto stanovisku sa priklonila aj výberová komisia a orgány FNM. Ponuka PS totiž nesplnila podmienky súťaže v niekoľkých bodoch. Podľa poskytnutého stanoviska FNM táto firma predložila do súťaže zmluvu, ktorá nebola právne záväzná, a splnenie niektorých jej podmienok by mohlo viesť k značnému obmedzeniu práv minoritných akcionárov SPaP. Zároveň nebol vymáhateľný ani predložený úverový prísľub, ktorého čerpanie sa tiež viazalo na niekoľko podmienok, čo sa nezhodovalo s podmienkami súťaže. Časť ponuky PS podľa FNM nebola krytá overeným podpisom. Aktuálny tender napadla aj Strana maďarskej koalície, ktorá ho navrhla zrušiť. Tento návrh však ďalšie koaličné strany neakceptovali.

Opakovaný tender na predaj akcií SPaP vyhlásil FNM 8. januára. O kúpu akcií SPaP prejavilo záujem osem subjektov, súťažné návrhy predložili dve firmy. PS ponúkol v opakovanej súťaži za 86,99-percentný podiel v SPaP 408 mil. Sk. Dunajservis a Penta v pôvodnej súťaži ponúkli za akcie SPaP 311 mil. Sk. Okrem FNM sú akcionármi SPaP Reštitučný investičný fond, a mestá Komárno a Bratislava. Akciová spoločnosť SPaP dosiahla vlani predbežný neauditovaný zisk 27,2 mil. Sk pri celkových výnosoch 1,538 mld. Sk a nákladoch 1,511 mld. Sk.

Dunajservis, s.r.o., má základné imanie 62 mil. Sk. Jeho vlastníkmi sú firma Gammapolis s 55,7-percentným podielom a Ladislav Petrežil, ktorý vlastní podiel 0,3 %. Zvyšných 44 % ovláda britská firma Budamar Transport Limited, ktorá je 100-percentnou dcérskou spoločnosťou Buddamar Shipping Ltd. Vlani Dunajservis zaznamenal výkony pri prekládke v objeme takmer 315 tis. ton a rok 2001 ukončil s tržbami vo výške 91,3 mil. Sk.

Penta spolu s Dunajservisom sú podľa svojich vyhlásení pripravené SPaP reštrukturalizovať. Cieľom je podpora a ďalší rozvoj nákladnej riečnej dopravy a bratislavského prístavu, a to najmä v rozvíjaní činností súvisiacich s prekládkou minerálnych olejov, prepravou chemických surovín a prepravou pre klientov z automobilového priemyslu. Dunajservis chce zároveň vyvinúť aj úsilie pri hľadaní strategického investora pre osobnú lodnú dopravu a zabezpečiť predaj neziskovej divízie nákladnej námornej dopravy. Podľa člena predstavenstva Penty Jaroslava Haščáka by SPaP v trojročnom horizonte potrebovali investície vo výške približne 500 mil. Sk. Prípadnú akvizíciu firmy by mali obe spoločnosti financovať rovnakým dielom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 6. 2024

USD 1,072 0,003
CZK 24,898 0,012
GBP 0,845 0,001
HUF 397,390 1,050
CAD 1,470 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS