ČLÁNOK
Prispievajúcich firiem bude menej
5. augusta 2003

Ak sa od roku 2005 podľa návrhu zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení zrušia v súčasnosti platné zmluvy medzi zamestnávateľmi a doplnkovými dôchodkovými poisťovňami, zmluvný záväzok zamestnávateľa prispievať na doplnkové dôchodkové poistenie svojmu zamestnancovi zanikne. Zamestnávateľ tak nemusí pokračovať v platení príspevkov. „Určite budeme mať úbytok príspevkov od zamestnávateľov, keďže existuje skupina zamestnávateľov, ktorých môžeme zrušením daňových výhod stratiť,“ povedal pre agentúru SITA viceprezident Asociácie doplnkových dôchodkových poisťovní (DDP) Peter Nagy.

Zníženie počtu zamestnávateľov, ktorí budú zamestnancom platiť príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, nebude podľa Nagya až tak drastické. „Lepšie firmy budú určite prispievať naďalej,“ povedal. Celkovú sumu, ktorú DDP každý mesiac dostáva na účet zamestnanca, podľa neho tvorí príspevok zamestnanca a zamestnávateľa v pomere „pol na pol“. To, či budú zamestnávatelia pokračovať v odvádzaní príspevkov v prospech zamestnanca ako tretie osoby bez zmluvného vzťahu s budúcou správcovskou spoločnosťou, je podľa Nagya „pôda pre odbory“.

Pokles záujmu zamestnávateľov naďalej prispievať svojim zamestnancom na doplnkový dôchodok očakáva aj generálny riaditeľ Pokoj DDP Michal Szabo. „Môže sa stať, že zamestnávatelia v istom počte prestanú platiť,“ povedal. Predpokladá, že zrušením zamestnávateľských zmlúv budú odvádzanie príspevkov zamestnávateľov upravovať kolektívne zmluvy. „Všetko sa môže začať odznova, zase budeme naháňať nových klientov,“ dodal.

O návrhu zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení by mala vláda rokovať v septembri, v októbri by sa mal zákon objaviť na rokovaní Národnej rady SR.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

25. 9. 2020

USD 1,163 0,001
CZK 27,107 0,092
GBP 0,913 0,001
HUF 363,160 1,290
CAD 1,556 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS