ČLÁNOK
Prípravy na vstup U.S. Steel do VSŽ, a.s., Košice finišujú
13. apríla 2000

Spoločnosť U.S. Steel by chcela transakciu kapitálového vstupu do VSŽ, a. s., Košice zrealizovať do začiatku júla 2000. Povedal to počas utorkového stretnutia s ministerkou financií Brigitou Schmögnerovou zástupca tejto americkej oceliarskej spoločnosti John Goodish. „Už teraz je v Košiciach veľká skupina našich účtovníkov a právnikov, ktorí pripravujú detaily transakcie tak, aby sa stihol dohodnutý termín,“ povedal Goodish v utorok večer v Bratislave pri rokovaniach na Ministerstve financií SR.
Ako agentúru SITA informoval hovorca ministerky Peter Švec, predstaviteľ koncernu U.S. Steel sa zaujímal, či podľa súčasne platnej legislatívy spĺňajú podmienky pre udelenie daňových prázdnin zahraničným investorom po ich pripravovanom kapitálovom vstupe do VSŽ. Ministerka Schmögnerová a J. Goodish sa dohodli, že sa k tejto téme ešte stretnú experti oboch strán na nižšej úrovni. Ministerka informovala, že rozsiahle daňové kontroly vo VSŽ v týchto dňoch finišujú a ich definitívny záver sa predpokladá najneskôr do konania mimoriadneho valného zhromaždenia VSŽ, ktoré by malo schváliť vstup amerického investora do podniku. Sklz v uzavretí niektorých daňových kontrol bol zapríčinený aj odovzdávaním daňových priznaní za rok 1999 niektorých spoločností v rámci VSŽ na poslednú chvíľu na konci marca, aj keď podľa pôvodnej dohody mali byť odovzdané čo najskôr, podľa možností ešte v priebehu februára 2000.
Na základe spoločnej dohody z 24. marca 2000 by sa firma U.S. Steel spoločnosti USX Corporation mala stať vlastníkom oceliarskych a príbuzných položiek spoločnosti VSŽ Košice. Americká spoločnosť získa oceliareň a všetky aktíva súvisiace s oceliarskou výrobou a vytvorí úplne nový podnik. Podľa premiéra M. Dzurindu bude nová spoločnosť pravdepodobne 100-percentne vlastnená firmou U.S. Steel. Dohoda je podmienená úspešným ukončením procesu legislatívneho auditu VSŽ zo strany U.S. Steel a súhlasom predstavenstva USX Corp a akcionárov VSŽ. Vedenie amerických oceliarní by malo rokovať posledný aprílový týždeň, valné zhromaždenie VSŽ by sa malo konať v máji.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS