ČLÁNOK
Pripájanie škôl v rámci eSlovakia bude stáť ST 2 mld. Sk
3. mája 2002

Hlavné zámery projektu eSlovakia, ktoré na štvrtkovej tlačovej besede predstavili zástupcovia Slovenských telekomunikácií, a.s. (ST), sa sústredia na pripojenie do internetu, vzdelávanie v oblasti internetu a zvyšovanie kvality obsahu slovenských internetových stránok. V rámci pilieru iAccess, teda pripojenia, sa ST zaviazali do konca roku 2004 zabezpečiť nad dohodnutý rámec projektu Infovek pripojenie 2 800 základným a stredným školám na Slovensku. Školy budú pripájané technológiou ISDN a celkové mesačné poplatky za pripojenie budú predstavovať 1000 Sk na jeden subjekt. Podľa prezidenta ST Ladislava Mikuša budú nepriame náklady na pripojenie škôl pre spoločnosť predstavovať 2 mld. Sk. „Treba si však uvedomiť, že ST sú normálnou spoločnosťou fungujúcou v trhovej ekonomike. Uvedenú pomoc školám sme navrhli v rámci svojich možností a aj vďaka nej očakávame rozšírenie internetového trhu, čo prinesie nové možnosti aj pre ST,“ uviedol.

Ďalším krokom k rozširovaniu prístupu k internetu má byť postupné vybudovanie verejných internetových kioskov vo vybraných mestách. Tento projekt realizujú ST v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska. „Hlavným zámerom je umožniť obyvateľom alebo návštevníkom konkrétneho mesta poskytnúť mu prostredníctvom internetu o aktuálnom dianí v tomto regióne. Nešlo by teda o klasické surfovanie, ale získavanie informácií,“ povedal Mikuš. ST plánujú prvé verejné internetové centrá otvoriť už v septembri tohto roku, ďalšie sa budú realizovať v závislosti na úspešnosti pôvodných.

ST plánujú zvýšiť kvalitu a rýchlosť pripojenia prostredníctvom technológie ADSL, ktorej pilotný projekt v piatich regiónoch Bratislavy spustia už v júni tohto roku. Podľa úspešnosti pilotného projektu bude pripojenie cez ADSL umožnené aj širšej verejnosti. „Ceny za pripojenie sa zverejnia až 1. júna zároveň so spustením pilotného projektu,“ povedal prezident ST. So znižovaním cien za dial-up internetové pripojenie telekomunikačný operátor nepočíta. „Našou stratégiou je predovšetkým oddeliť hlasové služby od dátových. Dial-up pripojenie je pre nás klasickým miestnym hovorom, na rozdiel od technológií DSL, ktoré sú priamo napojené na dátovú sieť,“ konštatoval L. Mikuš.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS