ČLÁNOK
Pripájanie inštitúcií na Štátnu pokladnicu prebehne v troch etapách
11. decembra 2003

Pripájanie štátnych a samosprávnych inštitúcii do systému Štátnej pokladnice prebehne v troch etapách k začiatku januára, apríla a júla budúceho roku.

Postupné pripájanie spôsobila skutočnosť, že hlavný dodávateľ systému firma Hewlett Packard a posledný z jej siedmich subdodávateľov spoločnosť EMM ešte stále nemajú od Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) potvrdenia priemyselnej bezpečnosti, a tak hlavné pripojenie silových rezorty, ktoré pracujú s utajenými skutočnosťami, sa odkladá až na leto budúceho roku. Samotný informačný systém pokladnice je však už teraz z hľadiska bezpečnosti pripravený tak ako bankový systém s bezpečnosťou na úrovni stupňa „Dôverné“.

Problémom, ako ďalej vyplýva zo súhrnných informácii o budovaní pokladnice, ktoré dnes vláde SR predložilo Ministerstvo financií (MF) SR, je aj to, že na prevádzku tohto systému zatiaľ nie je pripravený dostatočný počet ľudí. „Odhadujeme, že obsluha prevádzky informačného systému Štátnej pokladnice si vyžiada v rôznom čase 30 až 50 zamestnancov. DataCentrum v súčasnosti nie je na takúto činnosť personálne pripravené a potrebné kapacity nie sú zabezpečené ani externe,“ uvádza vo svojich materiáloch MF. Personálne nie je dobudovaný ani samotný aparát Štátnej pokladnice a tiež Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity. Štátna pokladnica má z potrebných 110 miest neobsadených ešte 33 postov. Agentúre z 35 plánovaných ľudí chýbajú až dve tretiny.

V prvej etape od januára sa majú do štátnej pokladnice okrem spomenutej agentúry napojiť aj MF, FNM, Slovenský pozemkový fond a SAV. V apríli pribudne celý rad ministerstiev, generálna prokuratúra, najvyšší súd, ústavný súd, verejné vysoké školy či úrad vlády a kancelárie parlamentu i prezidenta. V poslednej etape sa majú pripojiť ministerstvá obrany, vnútra, spravodlivosti, zdravotníctva a dopravy, ako aj NBÚ, SIS, Správa štátnych hmotných rezerv, Sociálna poisťovňa, zdravotné poisťovne a VÚC.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS