ČLÁNOK
Prípad Švédska potvrdzuje, že 3G-aukcie sú čoraz komplikovanejšie
5. januára 2001

Telia, kľúčový švédsky telekomunikačný operátor neuspel v boji o získanie licencie na poskytovanie služieb tretej generácie. Rozhodujúce licenčné kolo sa pre Teliu skončilo fiaskom a je to vôbec po prvý raz, čo národný operátor nezískal prístup na vlastný trh.

Predstavitelia Telie hovoria o tom, že „zle odhadli situáciu“ a už počas týchto dní chcú podať formálnu sťažnosť na Štátnu telekomunikačnú agentúru – PTS.

Telia ďalej tvrdí, že v plnom rozsahu splnila všetky technické kritériá, ktoré PTS vyžadovala v rámci súťaže. Tieto podmienky boli skutočne tvrdé a jednotlivé spoločnosti sa museli zaviazať, že do roku 2003 zabezpečia až 99,98%-né pokrytie švédskeho územia službami tretej generácie.

Švédski občania teda majú dostať unikátnu šancu prístupu k týmto službám, a to aj v odľahlých vidieckych oblastiach. Doteraz získali licenciu dvaja domáci rivali Telie – Tele2, ktorý je súčasťou NetComu a Europolitan, ktorého majoritným vlastníkom je britský Vodafone.

Obaja títo konkurenti Telie sa zaviazali, že vybudujú dostatok pozemných staníc na šírenie vysokofrekvenčného signálu, no Telia argumentuje tým, že má vybudovanú sieť antén, ktoré dosahujú až výšku 400 metrov, čím by sa mohol efektívne dosiahnuť požadovaný cieľ – vybudovanie vysokokvalitnej celoštátnej siete vo Švédsku.

Investori však optimizmu Telie vôbec neveria, a nie náhodou poklesla cena jej akcií na historické minimum (47,20 švédskych korún za jednu akciu).

Neúspešné boli aj ambície Telie na susednom fínskom trhu, čo svedčí nielen o narastajúcej konkurencii pri poskytovaní takzvaných 3G-služieb, ale aj o enormných nákladoch, ktoré sú s nimi spojené.

Tento aspekt sa preto logicky dostáva do čoraz väčšej pozornosti úverujúcich bánk, ale aj investorov, ktorí začínajú byť pri obchodovaní s akciami telekomunikačných spoločností a operátorov mobilných sietí oveľa obozretnejší.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 12. 2023

USD 1,078 0,001
CZK 24,354 0,002
GBP 0,857 0,001
HUF 381,900 0,520
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS