ČLÁNOK
Prioritou fondu bude založenie a.s. z rozvodných podnikov
22. augusta 2001

Fond národného majetku (FNM) SR bude následnícke akciové spoločnosti (a.s.) z troch rozvodných energetických podnikov postupne zakladať od začiatku októbra. Rýchlosť kreovania každej z ôsmich akciových spoločností bude podľa prezidenta FNM Jozefa Kojdu záležať od stavu pripravených podkladov a zdokladovania jednotlivých právnych položiek.

Každý z troch rozvodných energetických podnikov má vyše 2000 majetkových položiek. Tri rozvodné a.s. a päť teplárenských a.s. by mal FNM založiť zo štátnych podnikov Západoslovenské, Stredoslovenské a Východoslovenské energetické závody. Fond však zároveň posudzuje aj projekty podnikov Slovenskej autobusovej dopravy (SAD). Preto sa J. Kojda tento týždeň stretne s vicepremiérom pre ekonomiku Ivanom Miklošom, aby spoločne posúdili priority pri zakladaní akcioviek. „Ja osobne budem preferovať rozvodné závody,“ povedal novinárom šéf FNM.

Zámer privatizácie rozvodných podnikov už odsúhlasila vláda SR. Podľa ministerstva privatizácie by sa mal výber investorov uzavrieť najneskôr v marci budúceho roka. Po transformácii troch štátnych podnikov na akciové spoločnosti zostane väčšinový 51-percentný podiel v každej z nich v trvalej majetkovej účasti FNM. Na predaj je určených 49 % akcií v troch distributéroch elektrickej energie.

Podľa informácií viceprezidenta FNM Pavla Hulíka fond postúpil aj pri zakladaní a.s. zo štátnych podnikov SAD. Prvé dve akciovky by mali vzniknúť k 1. októbru zo štátnych podnikov SAD Bratislava a SAD Dunajská Streda.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS