ČLÁNOK
Príjmy z privatizácie v Poľsku o 35 % vyššie ako plán
28. januára 2001

France Telecom a predaj 26 % v ropnej spoločnosti PKN Orlen

Poľsko-privatizácia-príjmy-kapitál-plány

VARŠAVA 26. januára (SITA, Reuters) – Ministerstvo financií Poľska oznámilo, že prílev kapitálu z predaja štátnych aktív dosiahol v minulom roku hodnotu 27,2 miliárd zlotých, čo je približne 35 % nad úrovňou 20,1 mld. zlotých naplánovanou v národnom rozpočte. Prílev kapitálu z kľúčových privatizačných projektov pozorne sledovali domáce devízové trhy, pričom medzi investormi kolujú otázky, aká časť prostriedkov sa zamieňa za poľskú menu.

Jedným z kľúčových privatizačných projektov bol predaj 35-percentného strategického podielu v hodnote 18,6 mld. zlotých v dominantnom telekomunikačnom operátorovi Telekomunikacja Polska (TPSA) konzorciu France Telecom, ako aj predaj 26-percentného podielu v ropnej spoločnosti PKN Orlen. Vláda taktiež predala časť svojho minoritného podielu v najväčšej súkromnej poľskej banke Bank Pekao (pobočka talianskej banky UniCredito Italiano) v rámci sekundárnej verejnej ponuky a predala akcie poľskej banky PBK rakúskej banke Bank Austria. Kabinet tiež dokončil dlhoočakávanú privatizáciu vedúcej stredoeurópskej hotelovej siete Orbis, pričom podiel predal v polovici roku 2000 skupine na čele s francúzskou spoločnosťou Accor. V minulom roku vláda vytvorila špeciálny devízový účet s cieľom držať na ňom značnú časť privatizačných príjmov, aby sa tak zredukovali potenciálne nežiaduce tlaky na poľskú menu spôsobujúce jej rast. Ministerstvo financií oznámilo, že prostriedky sa môžu vyčleniť aj na splácanie zahraničného dlhu.

V tomto roku sa očakáva výška príjmov z privatizácie na úrovni 18 miliárd zlotých, z ktorých by väčšina mala pochádzať z privatizácie ďalších popredných podnikov a energetických firiem. Vláda oznámila, že plánuje predať ďalší podiel vo výške 14 – 30 % v spoločnosti TPSA, ktorá so svojou trhovou hodnotou 7,95 mld. USD je najväčšou emisiou na varšavskej burze. V závislosti od podmienok na trhu môže vláda predať tiež podiely v ťažobnej spoločnosti KGHM Polska Miedz a v spoločnosti PKN Orlen (ropná rafinéria a maloobchodný predajca ropných produktov). Ministerstvo financií ponúkne do konca roku 2001 na predaj podiel v dominantnej poľskej poisťovni PZU po predaji 30-percentného podielu európskemu konzorciu, tvorenému spoločnosťou Eureko a jeho lokálnym partnerom BIG Bank Gdanski, ku ktorému došlo na konci roku 1999. Analytici však tvrdia, že plány predaja podielu v PZU budú pravdepodobne značne oddialené kvôli dlhotrvajúcemu zápasu o kontrolu nad firmou medzi štátom a zahraničným partnerom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 4. 2024

USD 1,063 0,002
CZK 25,275 0,008
GBP 0,863 0,007
HUF 393,900 1,400
CAD 1,459 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS