ČLÁNOK
Prijatie memoranda veriteľov lodeníc sa odkladá
14. júna 2000

V priebehu stredy by akcionári Slovenských lodeníc, a.s., (SLK) mali doručiť veriteľom podniku vyjadrenie k návrhu tzv. Memoranda veriteľov, ktorým sa veritelia zaručujú za jednotu postupu. Agentúru SITA o tom informoval predseda Koordinačného výboru veriteľov a štátu Vladimil Podstránsky. Podľa neho akcionári navrhli zapracovať do memoranda desať bodov, nie všetky však boli pre veriteľov prijateľné, momentálne teda očakávajú reakciu akcionárov k ďalšiemu návrhu. Ich pripomienky prerokuje výbor pravdepodobne v piatok.
Koordinačný výbor mal o memorande rokovať už v utorok, podľa V. Podstránskeho však akcionári nedodržujú termíny. „Neviem, čo tým sledujú. Ak by im však išlo o pomoc lodeniciam, správali by sa inak,“ poznamenal V. Podstránsky. Nevylúčil pritom, že hlavní akcionári, zastúpení Marianom Jančošekom a Františkom Hodorovským naťahujú čas s úmyslom doviesť podnik do konkurzu. Podľa Podstránskeho je však čas v prípade SLK dôležitý a veriteľské banky sa už začínajú znepokojovať.
Medzi veriteľmi sa nachádzajú prevažne bankové spoločnosti, ktorým lodenice dlžia 2,464 mld. Sk. Prijatie memoranda by malo byť ďalším krokom pri oživovaní lodeníc. Na mimoriadnom valnom zhromaždení, ktoré sa bude konať 22. júna, sa do dozornej rady majú zvoliť predstavitelia veriteľov, ako aj zástupcovia ministerstiev financií a hospodárstva, čo je podmienkou vlády SR na poskytnutie garancií na úver vo výške 29,5 mil. DEM. Pôžička má pomôcť lodeniciam dokončiť tri rozostavané lode, čím by sa zároveň oživili finančné toky podniku. Problémy lodeníc sa dotýkajú prerušenia plavby po Dunaji na juhoslovanskom úseku rieky, ktorý zatarasili zvyšky mostov zničených lietadlami NATO pri bombardovaní Juhoslávie v lete minulého roka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 9. 2020

USD 1,183 0,004
CZK 26,727 0,020
GBP 0,913 0,002
HUF 360,780 0,380
CAD 1,560 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS