ČLÁNOK
Priemyselná produkcia zaznamenala spomalenie rastu
12. apríla 2001

Celková priemyselná produkcia zaznamenala vo februári medziročný reálny rast o 5,5 %, čo predstavuje najnižšiu hodnotu za posledných dvanásť mesiacov. Ako uviedol pre agentúru SITA analytik Slovenskej sporiteľne Juraj Kotian, pod slabší rast sa podpísala nižšia produkcia vo výrobe a distribúcii elektriny, plynu a vody, ktorá od začiatku tohto roka klesá.

Zvýšené ceny elektriny a plynu prispeli k zníženiu dopytu a následne aj ich produkcie. Tento vývoj potvrdzujú aj tržby za výrobu a rozvod elektriny, plynu a vody, ktoré vo februári medziročne klesli v stálych cenách o 17 %. Pozitívne možno podľa J. Kotiana vnímať pretrvávajúci rast v priemyselnej výrobe, ktorá vo februári reálne medziročne vzrástla o 9,4 % a dlhodobo je tak ťahúňom priemyselnej produkcie. „Nižšie tržby z ťažby nerastných surovín, výroby a rozvodu elektriny, plynu a vody v stálych cenách indikujú, že slovenská ekonomika popri raste hrubého domáceho produktu znižuje svoju energetickú náročnosť,“ uviedol J. Kotian.

Spomalenie rastu indexu priemyselnej produkcie na 5,5 % z 9,2 % ovplyvnil hlavne vývoj vo výrobe kovov a kovových výrobkov, ktoré je najväčším odvetvím z hľadiska tržieb. „Rast produkcie v tomto odvetví sa spomalil na 3,2 % a bez očistenia o vplyv počtu pracovných dní dokonca produkcia poklesla o 1,4 %,“ uviedol analytik Tatra banky Róbert Prega. Podľa neho by ďalší vývoj priemyselnej produkcie mal ovplyvňovať predovšetkým silný zahraničný dopyt. Ako dodal, slovenských výrobcov by sa zatiaľ nemalo vo výraznejšej miere dotknúť spomaľovanie ekonomickej aktivity v krajinách Európskej únie.

Podľa Pavla Ondrisku zo Slávie Capital, priemyselná produkcia dosiahla vo februári nižší rast z dôvodu vyšších medziročných základov v tomto mesiace. „Počas zostávajúcich mesiacov tohto roka preto zrejme dvojciferný rast priemyselnej produkcie neuvidíme,“ skonštatoval analytik. Podľa jeho slov vo februári síce poklesla produkcia pri ťažbe nerastných surovín a v podnikoch v oblasti výroby a distribúcii elektriny, plynu a vody, rastú však všetky odvetvia priemyselnej výroby, kde dochádza k vyššej tvorbe pridanej hodnoty.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 5. 2024

USD 1,088 0,004
CZK 24,655 0,078
GBP 0,851 0,000
HUF 382,780 1,920
CAD 1,482 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS