ČLÁNOK
Priatelia Zeme kritizujú činnosť fondu na Slovensku
27. septembra 2000

Mimovládna organizácia Priatelia Zeme Slovensko v Prahe pri príležitosti výročného zasadnutia Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky (SB) zverejnila správu kritizujúcu činnosť týchto organizácií. „SB a MMF tvrdia, že bojujú s chudobou a podporujú ekonomický rozvoj. To, čoho sme však boli svedkom na Slovensku, je však podstatne iné. Chudoba vzrástla a korupcia a bohatstvo firiem určujú pravidlá hry,“ povedal výkonný riaditeľ organizácie Juraj Zamkovský, podľa ktorého práve MMF a SB pomohli vytvoriť podmienky na tento nepriaznivý vývoj.

Podľa správy „Desať rokov Bretton-Woodskych inštitúcií na Slovensku“ práve fond a banka svojim dôrazom na rýchlu privatizáciu umožnili rozšírenie korupcie. Ako príklad správa uvádza, že z 900 vyšetrovaných privatizačných prípadov bolo neskôr 186 označených ako porušenie zákona. Mimovládna organizácia Priatelia Zeme, ktorá patrí do skupiny CEE Bankwatch Network, kritizuje tiež tlak týchto inštitúcií na nutnosť prilákania zahraničných investícií, čo vláda urobila zlepšením investičných podmienok pre zahraničných investorov. Na druhej strane však výrazne znížila podporu pre mnohé verejné inštitúcie. V dôsledku toho podľa správy vzrástla nezamestnanosť od roku 1992 o takmer 10 % a chudoba sa zvýšila štvornásobne.

Na samotnom summite MMF a SB sa okrem vyše 15 tisíc delegátov zúčastnilo tiež vyše 350 akreditovaných predstaviteľov mimovládnych organizácií, ktorí sa v diskusiách s vedením oboch medzinárodných inštitúcií snažili upozorniť na svoje názory. Pražské stretnutie finančníkov a predstaviteľov členských krajín týchto organizácií však sprevádzali i masívne protesty odporcov globalizácie, proti ktorým zakročila polícia.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

5. 3. 2021

USD 1,194 0,010
CZK 26,303 0,095
GBP 0,863 0,000
HUF 366,290 1,760
CAD 1,516 0,005

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS