ČLÁNOK




Pri predaji bánk dôležité aj medzinárodné postavenie investora
9. februára 2000

Pri privatizácii štátom vlastnených bánk by sa nemalo prihliadať len na finálnu cenu, ako to bolo v Českej republike, ale aj na to, či nová banka „spojí Bratislavu s New Yorkom, Londýnom a Tokyom alebo nie“. Inými slovami, rovnako dôležité ako cena by malo byť aj medzinárodné postavenie a image banky. V súvislosti s pripravovanou privatizáciou to pre agentúru SITA uviedol analytik ING Barings Ján Tóth.
Úspešná a rýchla privatizácia bánk je podľa neho jednou z dvoch hlavných požiadaviek ratingových agentúr na zvýšenie ratingu Slovenska. Druhou je efektívny zákon o bankrote. „Privatizácia bank prirodzeným spôsobom podmieni reštrukturalizáciu podnikateľského prostredia v tom, že podnikatelia ktorí sa nesprávajú podľa pravidiel, budú odrezaní od finančných prostriedkov. Znamená to, že buď zmenia správanie, alebo prestanú existovať,“ uviedol. Zastaví sa tým zvyšovanie platobnej neschopnosti v podnikovej sfére.
Podľa J. Tótha by sa mal sprivatizovať najmenej 90-percentný podiel vo VÚB a SLSP a 100% v IRB. „Záujem o slovenské banky by mal byt veľký, nakoľko konkurencia v tzv. retailovom bankovníctve je na Slovensku veľmi nízka. Nedostatočná konkurencia tak poskytuje vysoké ekonomické zisky,“ podčiarkol. Ako dodal, nepredpokladá, že vláde sa podarí splniť sľub privatizovať banky ešte v tomto roku a privatizácia bude zrejme zavŕšená až v prvom polroku 2001.
„Dúfam však, že vláda bude pokračovať v razantnom tempe v privatizácii bánk, čo by mohlo spôsobiť, že by Slovensko dohnalo Česku republiku v prvom polroku 2001. Zastavil by sa tým pokles kvality úverových portfólií bánk, ktorý je jedným z viacerých indikátorov možnej budúcej menovej krízy,“ skonštatoval.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 5. 2024

USD 1,074 0,005
CZK 25,025 0,065
GBP 0,856 0,000
HUF 388,950 0,030
CAD 1,468 0,000

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS