ČLÁNOK
Pri predaji akcií VSŽ by podľa Mikloša nemala byť kritériom len cena
13. júna 2002

Pri predaji akcií VSŽ z portfólia Fondu národného majetku SR (FNM) by podľa podpredsedu vlády pre ekonomiku Ivana Mikloša nemala byť jediným kritériom cena. „Myslím si že pri akciách VSŽ sú aj iné kritériá, napríklad či rozhodujúci akcionár chce dlhodobo rozvíjať podnik alebo či sú väzby medzi core businessom a ostatnými činnosťami, ktoré VSŽ vykonávajú,“ povedal Mikloš.

Minister hospodárstva Ľubomír Harach by uprednostnil predaj akcií VSŽ cez súťaž, ktorá by zodpovedala podmienkam trhu. Dodal však, že ak sa FNM dohodne s U.S. Steel, jeho rezort predaj podporí.

V analýze možných spôsobov nakladania so 16-percentným podielom FNM vo VSŽ fond odporúča priamy predaj svojho podielu firme United States Steel Corporation (USSC). Podľa fondu táto možnosť dáva reálnu záruku záujmu veľkého akcionára VSŽ na ďalšom rozvoji podnikov v skupine VSŽ a dlhodobej obchodnej spolupráci s U.S.Steel Košice, s.r.o. (USSK). Pri predaji prostredníctvom kapitálového trhu, kde je cena akcií rozhodujúcim kritériom, FNM nevidí dostatočnú záruku transparentnosti a vygenerovania práve najlepšej ceny. Ako dôvod sú uvedené doterajšie skúsenosti s fungovaním slovenského kapitálového trhu. Výberové konanie fond považuje za nevýhodné z dôvodov jeho časovej náročnosti a nemožnosti zaviazať kupujúceho záväzkom ďalšieho rozvoja spoločnosti, prípadne zamestnanosti v regióne východného Slovenska.

O analýze fondu by mala v najbližšom čase rokovať Porada ekonomických ministrov a následne vláda. Okrem USSK, ktorá za akciu ponúkla 160 Sk, záujem o balík fondu má aj druhá veľká akcionárska skupina vo VSŽ. Tou je konzorcium finančných skupín Penta Group, J&T a Istrokapitál. Tá ovláda približne 27 % akcií VSŽ, spoločnosť USSC 24,52 % akcií.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 12. 2020

USD 1,215 0,009
CZK 26,420 0,009
GBP 0,904 0,001
HUF 357,630 0,230
CAD 1,569 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS