ČLÁNOK
Pri Bushových nomináciách do Fedu má najväčšie šance Susan Schmidt Biesová
21. júna 2001

Medzi najhorúcejšie kandidátky do Výboru guvernérov Federálneho rezervného systému patrí Susan Schmidt Biesová, ktorá momentálne pôsobí na poste výkonnej viceprezidentky First Tennessee National Corporation a zodpovedá za úsek riadenia rizík. Ak Senát túto nomináciu schváli, stane sa 54 – ročná Biesová jedinou ženou v sedemčlennom Výbore guvernérov a jej mandát by mal trvať do roku 2012 pri ročnom plate 145 115 USD.

Susan Biesová je doktorkou ekonomických vied a študovala na Northwestern University. Ešte pred príchodom do First Tennessee vyučovala ekonomiku na Rhodes College v Memphise a na Wayne State University v Detroite.

Prezident Bush s najväčšou pravdepodobnosťou vymenuje nie menej ako päť guvernérov počas svojho volebného obdobia. V rámci takzvaného rotačného princípu sú vo Výbore v súčasnosti voľné dve miesta.

Edward Kelly už oznámil, že odstúpi z funkcie vzápätí po tom, čo sa obsadí jedna zo spomínaných dvoch voľných pozícií.

Ďalší z guvernérov Laurence Meyer sa vyjadril, že nepožiada o ďalšiu nomináciu a odstúpi po skončení terajšieho mandátu, to znamená v januári 2002.

Najväčšia pozornosť sa však momentálne sústreďuje na Susan Biesovú, ktorá bola ako vôbec prvá žena vymenovaná pred piatimi rokmi aj do Výboru pre finančné a účtovné štandardy a jej skúsenosti z tohto významného regulačného orgánu by mohli byť veľmi cenné aj pre Fed, ktorý formuluje nielen základy menovej politiky, ale zároveň je tiež dohľadovým orgánom nad bankami, ktoré sú členmi Federálneho rezervného systému, nad bankovými holdingovými spoločnosťami, medzinárodnými bankovými inštitúciami na území USA, zahraničnými aktivitami svojich členských bánk, ako aj aktivitami a operáciami zahraničných finančných domov v USA. Ďalšími kandidátmi na uvoľnené posty do Výboru guvernérov sú Terry Jorde, ktorý je momentálne výkonným riaditeľom CountryBank USA v Cando (Severná Dakota) a má podporu bývalého guvernéra Lawrencea Lindseya, terajšieho predsedu Rady ekonomických poradcov prezidenta Busha. Jorde bol jedným z 32 výkonných finančníkov, ktorí informovali Georgea Busha o stave ekonomiky, čo sa udialo 3. januára 2001, teda ešte pred jeho inauguráciou. Uvažuje sa aj o Markovi Olsonovi, ktorý pôsobil na poste prezidenta Asociácie amerických bankárov a takisto pracoval na pôde podvýboru amerického Senátu pre cenné papiere. V „hre“ je aj Alfonso Martinez-Fonts, momentálne výkonný riaditeľ J.P. Morgan Chase Bank v Texase.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS