ČLÁNOK
Prezídium fondu zrušilo súťaž na predaj akcií SPaP
8. júna 2001

Prezídium Fondu národného majetku SR (FNM) odhlasovalo zrušenie tendra na predaj akcií spoločnosti Slovenská plavba a prístavy (SPaP). Zároveň uložilo Výkonnému výboru FNM vypracovať podmienky novej súťaže. Podľa prezidenta FNM Jozefa Kojdu by medzi kritériami novej súťaže mala byť zahrnutá napríklad možnosť vykonať záujemcami o kúpu akcií v SPaP due diligence.

Rozhodnutie Výkonného výboru FNM padlo po tom, čo vláda v stredu odporučila orgánom FNM zrušiť súťaž na predaj 86,99-percentného podielu v spoločnosti SPaP a vyhlásiť novú. FNM musí totiž pôvodnú súťaž uzavrieť do 8. júna.

Víťazom tendra na kúpu podielu v SPaP sa pôvodne podľa informácií fondu mala stať firma Dunajservis Slovensko, s.r.o. Za 2 214 218 kusov akcií SPaP z portfólia FNM mal Dunajservis Slovensko do 30 dní od uzavretia zmluvy zaplatiť 311 mil. Sk. Prezident FNM Jozef Kojda však ešte v piatok minulý týždeň požiadal predsedu Výkonného výboru FNM, aby kúpnu zmluvu s víťazom súťaže nepodpísal.

Druhá mala v tendri skončiť spoločnosť Emteco, s.r.o. Bratislava, ktorá ponúkla až 1,1 mld. Sk. Ako vtedy povedala hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová, dôvodom neakceptovania tejto ponuky bolo navrhované rozloženie splátok až do roku 2012. V súťaži sa zúčastnila tiež firma Charles Capital, a.s. Praha, ktorá bola za SPaP ochotná zaplatiť 385 mil. Sk. Medzi neúspešných účastníkov už zrušeného tendra patria okrem firmy Penta Investments Ltd Cyprus firmy Lukoil Artic Tanker Murmansk, DDSG – Cargo GmbH Linz a Konzorcium, a.s. Bratislava.

Proti výhradám k súťaži viackrát prostredníctvom svojich zástupcov protestovala firma Penta Group, a.s., ktorá so spoločnosťou Dunajservis Slovensko, s.r.o. spolupracovala ako finančný investor a poradca. V rovnaký deň, kedy boli zverejnené výsledky tendra, sa objavil aj návrh na konkurz SPaP zo strany Motor Yacht Klubu Slovakia, s.r.o. z titulu neuhradenia údajnej pohľadávky voči SPaP vo výške 2 018 634 Sk. Táto pohľadávka je však rozporovaná.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 9. 2020

USD 1,179 0,005
CZK 26,980 0,253
GBP 0,916 0,003
HUF 363,080 2,300
CAD 1,560 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS