ČLÁNOK
Prezidentská kancelária tvrdí, že vláda hodnotí ekonomiku SR neodborne
3. júla 2002

Podľa Kancelárie prezidenta SR (KP) slovenská vláda používa pri hodnotení vývoja hospodárstva jednoduchý, ekonomicky neodborný postup. Uvádza sa to v stanovisku KP, ktoré vypracoval generálny riaditeľ Sekcie ekonomiky a správy KP Jozef Troják. Pri hodnotení výsledkov rozpočtového hospodárenia verejnej správy vláda podľa neho vedome a ekonomicky neodborne znižuje deficit, resp. jeho podiel na domácom hrubom produkte (HDP) o úrokové náklady na reštrukturalizáciu bánk. „Sú to také isté úroky, ako každé iné, ktoré musí štátny rozpočet za dlh platiť,“ uvádza sa v stanovisku k námietkam premiéra SR Mikuláša Dzurindu k Správe prezidenta SR.

Kancelária ďalej upozorňuje, že vláda sa v podstate nezaoberá kvalitou rastu HDP, pričom práve v roku 2001 domáci dopyt ovplyvnila výplata dlhopisov občanom. Zhoršujúce saldo zahraničného obchodu je podľa stanoviska prejavom nedosahovania efektívnosti pri predaji slovenskej produkcie a pokračujúcej vysokej dovoznej náročnosti výroby. I keď v roku 2001 zaznamenali reálne mzdy 0,8-percentný prírastok po dvoch rokoch poklesu, podľa kancelárie úroveň reálnej mzdy v minulom roku bola nižšia ako v roku 1998.

Stanovisko Kancelárie prezidenta SR je reakciou na vyhlásenie premiéra, že správa prezidenta SR Rudolfa Schustera o stave republiky pred parlamentom nebola objektívna. „Mnohé správy mnohých inštitúcií, mnohé konkrétne čísla, trendy a tendencie za uplynulé obdobie svedčia o tom, že táto správa bola neobjektívna,“ zdôraznil Dzurinda. Za pozitívum považuje premiér Dzurinda výzvu hlavy štátu občanom, aby boli zodpovední a účasť v blížiacich sa voľbách bola čo najvyššia.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

13. 6. 2024

USD 1,078 0,002
CZK 24,699 0,013
GBP 0,845 0,001
HUF 396,480 1,200
CAD 1,482 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS