ČLÁNOK
Prezidentovi republiky chýba ekonomická stratégia, republike niečo iné
15. februára 2001

Agentúra SITA informovala, že prezident SR Rudolf Schuster mieni vypracovať ekonomickú stratégiu pre krajinu. Predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók a prezidentom audítorskej a poradenskej služby Deloitte & Touche Slovakia Vladimír Masár prijali poverenie na vypracovanie základných ekonomických zásad vízie slovenskej ekonomiky.

Vízia nemá konkurovať ekonomickým stratégiám politických strán alebo vlády. „Je ale v záujme každej politickej strany zvyšovať životnú úroveň slovenského obyvateľstva. Na to, aby dochádzalo k takýmto trendom, je potrebné dodržiavať základné ekonomické pravidlá, ktoré sa spolitizovať nedajú,“ povedali obaja vizionári agentúre. Ak stratégia nemá konkurovať, potom nie je jasné načo bude. Ak ide o súťaž myšlienok, čo samo o sebe je užitočné, načo potrebuje autoritu prezidenta republiky.

Nájdenie základných ekonomických pravidiel by zvládol pravdepodobne aj menej zručný vysokoškolák. Univerzitná knižnica ponúka dosť titulov, ktoré také pravidlá obsahujú. Ibaže by sa chystal prevrat v ekonomickej vede. Predstava, že akékoľvek racionálne pravidlá sú imúnne voči politike je viac ako naivná. Napokon dokumentuje to aj nápad vytvoriť prezidentskú stratégiu. Politika ako vyšitá.

Agentúra citovala P. Mihóka, pre ktorého je dôležité, aby nedochádzalo po každých voľbách k ekonomickému zemetraseniu. Preto ide aj o zadefinovanie základných zásad, ktoré by mali byť rešpektované politickými stranami, či už budú v koalícii alebo opozícii.

„Je málo pravdepodobné, že by sa na Slovensku podarilo za jedno volebné obdobie vybudovať nejaké strategické hospodárske odvetvie, ktoré by bolo ekonomickým pilierom. Podobne nesmie byť záležitosťou jedného volebného obdobia jednej vlády stratégia rozvoja napríklad aj v rámci integračného procesu do Európskej únie,“ zdôraznil V. Masár. Tým by malo dôjsť k zvýšeniu čitateľnosti ekonomických záujmov Slovenska aj smerom do zahraničia. Vypracovanie stratégie však má byť nepretržitý proces a jeho časti majú byť časom prispôsobované novým ekonomickým podmienkam.

Prezident nemá rád ak mu ktokoľvek pripomína jeho komunistickú minulosť. Nie je preto jasné prečo ju pripomína sám. Motívy pre stratégiou nápadne pripomínajú socialistické plánovanie. Komu ho ešte treba?


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 10. 2021

USD 1,162 0,003
CZK 25,519 0,014
GBP 0,845 0,002
HUF 361,590 0,950
CAD 1,435 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS