ČLÁNOK
Prezidentom VSŽ sa stal Radovan Újházy
28. mája 2002

Prezidentom VSŽ, a.s., Košice sa na základe pondelkového rozhodnutia predstavenstva stal jeho predseda Radovan Ujházy. Doterajší prezident a člen predstavenstva Anton Bidovský sa stal viceprezidentom pre správu kapitálových investícií a majetku. Agentúru SITA o tom informoval hovorca VSŽ Marián Boga. Uviedol tiež, že predstavenstvo sa zaoberalo aj hospodárením dcérskych spoločností VSŽ. Rozdelenie ostatných funkcií vo vedení firmy zatiaľ odmietol špecifikovať.

Minulý týždeň rozhodla dozorná rada VSŽ o zmenách v predstavenstve spoločnosti. Nové predstavenstvo tvoria okrem Radovana Ujházyho a Antona Bidovského aj Gabriel Herbrik, Ladislav Janyík, Vladimír Štefánik a Vladimír Repčák.

Zmeny vo vedení firmy avizovali noví akcionári už po mimoriadnom valnom zhromaždení koncom mája tohto roka. Konzorcium spoločností J&T Finance Group, a.s., Penta Group, a.s. a Istrokapitál, a.s. už vtedy avizovalo záujem dosadiť do predstavenstva nezávislých odborníkov s praktickými skúsenosťami, ktorí budú konať v záujme všetkých akcionárov VSŽ. V šesťčlennom predstavenstve má teraz konzorcium troch členov. G. Herbrik bol pred nástupom do VSŽ právnikom v poradenskej spoločnosti KPMG, Ladislav Janyík pracoval od roku 1998 v spoločnosti Penta Group a Radovan Ujházy je konateľom firmy Millennium reality, s.r.o.

Najväčším akcionárom VSŽ, a.s. je spoločnosť USSAC Inc, ktorá vlastní 24,52 % akcií. Ďalej nasledujú Fond národného majetku SR so 16,46-percentným podielom, Poštová banka, a.s. s 12,13 %. Rakúska Bank Austria vlastní 10,09 % akcií, Prvá penzijná má 9,47 % akcií, Reštitučný investičný fond 2,95 % a zahraničné spoločnosti Trim Luffer Ltd. a Cifi s.a. takmer po 2 %. Koncom minulého roka predal 21-percentný balík akcií VSŽ zo svojho portfólia Transpetrol. Celý balík si mali na základe dohôd rovnakým dielom rozdeliť skupiny J&T, Istrokapitál a Penta. Momentálne skupina firiem J&T, Penta a Istrokapitál kontroluje necelých 27 % akcií VSŽ.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS