ČLÁNOK
Prezidentka Slovenskej sporiteľne hodnotí investičné prostredie pozitívne
12. septembra 2002

Prezidentka Slovenskej sporiteľne (SLSP) Regina Ovesny-Straka hodnotí zmenu podnikateľskej klímy v SR počas uplynulých štyroch rokov pozitívne. V rozhovore pre rakúsky denník Die Presse uvádza, že vláda Mikuláša Dzurindu podnikla kroky v oblasti daňovej legislatívy a zlepšila image Slovenska, čo viedlo k zvýšeniu nielen zahraničných ale aj slovenských investícií. „Zahraničné spoločnosti odradil v minulosti od investovania najmä negatívny obraz Slovenska v zahraničí. Prelomovou bola v tomto smere investícia americkej spoločnosti U.S. Steel v Košiciach, ktorá môže slúžiť ako príklad pre ďalšie veľké spoločnosti,“ uviedla Ovesny-Straka.

Prezidentka SLSP pripúšťa, že väčšina zahraničných investícií boli privatizačné projekty štátnych spoločností, ktoré sa však museli zrealizovať. „Najväčším negatívom privatizácií je ich vplyv na aj tak dosť vysokú nezamestnanosť, väčšina investorov totiž po príchode spustí racionalizačný proces, čo v prvých rokoch vedie k odbúravaniu pracovných pozícií,“ dodáva Ovesny.Straka. Pre rakúske podniky je Slovensko atraktívne najmä z hľadiska geografickej blízkosti. Rakúšania sa v SR angažujú najmä v bankovom sektore, kde dosahujú mieru návratnosti kapitálu (ROE) až 40 %, kým v Rakúsku iba 9 až 14 %.

Ovesny-Straka sa v rozhovore pre Die Presse vyjadrila aj k predvolebnej atmosfére a vyhláseniam politikov. Terajšie vyjadrenia vodcov niektorých strán o otváraní uzavretých kapitol v prístupovom procese s Európskou úniou (EÚ) a privatizačných projektov by prezidentka SLSP nebrala až tak vážne. „Politici s takýmito úmyslami si musia uvedomiť, že predaje podnikov sú viazané platnými zmluvami,“ konštatovala.

Nasledujúce obdobie bude pre Slovensko rozhodujúce, Ovesny-Straka preto verí, že nová vláda vybuduje stabilnú základňu. „Dôležité je, že všetky relevantné politické strany deklarujú vstup Do EÚ ako svoju prioritu,“ uviedla a dodala, že po vstupe do únie sa Slovensko bude musieť prejaviť ako spoľahlivý a plnohodnotný partner.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS