ČLÁNOK
Prezidentka prijala demisiu Mičovského, za nového ministra pôdohospodárstva vymenovala Vlčana
8. júna 2021

Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes v Prezidentskom paláci prijala demisiu Jána Mičovského (OĽaNO) na funkciu ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Za nového šéfa rezortu zároveň po pondelkovej dohode s predsedom vlády SR Eduardom Hegerom (OĽaNO) vymenovala Samuela Vlčana.

Prezidentka sa odchádzajúcemu ministrovi poďakovala za jeho doterajšiu službu. „Dôverujem tomu, že ste ako minister konali podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia a že vaše rozhodnutia boli vedené dobrými úmyslami,“ povedala hlava štátu. Pripomenula, že Mičovský podľa jeho vlastných slov podaním demisie prebral politickú zodpovednosť za riaditeľku Slovenského pozemkového fondu, ktorú sám navrhol a ktorá je obvinená z korupcie. „Tento váš krok, pán Mičovský, vnímam ako súladný s očakávaniami, ktoré vaše profesionálne aj politické pôsobenie sprevádzajú,“ dodala Čaputová s tým, že rezort pôdohospodárstva sa radí medzi najťažšie, keďže si vyžaduje zladenie viacerých vplyvných skupín.

Novému ministrovi Vlčanovi hlava štátu popriala úspechy na novom pôsobisku. Pripomenula mu, že ho v ministerskom kresle čakajú mnohé výzvy, medzi ktoré patrí personálna stabilizácia ministerstva a jeho rozpočtových a príspevkových organizácií, konsolidácia vzťahov s odbornou verejnosťou a stavovskými organizáciami, či nová rezortná stratégia prepojená s investičným a rozpočtovým obdobím EÚ na roky 2021 – 2027. Rozhodujúcou bude tiež reforma štátnych lesov.

„Potrebujete sfinalizovať spravodlivé nastavenie poľnohospodárskych platieb a dotácií, vyriešiť v relatívne krátkom čase situáciu ohľadom možného odňatia akreditácie Poľnohospodárskej platobnej agentúre, či posilniť spracovateľské kapacity a zvýšiť potravinovú sebestačnosť Slovenska,“ povedala Čaputová. Bez funkčnej platobnej agentúry je podľa nej ohrozená budúcnosť farmárov.

Vlčan krátko pôsobil ako štátny tajomník rezortu pôdohospodárstva, neskôr bol poradcom bývalého premiéra Igora Matoviča (OĽaNO).


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 8. 2021

USD 1,189 0,000
CZK 25,490 0,014
GBP 0,854 0,002
HUF 354,590 1,420
CAD 1,487 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS