ČLÁNOK
Prezident vymenoval Jozefa Makúcha za guvernéra NBS
12. januára 2010

Prezident SR Ivan Gašparovič v utorok vymenoval za nového guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Jozefa Makúcha, ktorý vo funkcii vystriedal Ivana Šramka. Ešte pred vymenovaním nového guvernéra sa so Šramkom stretol aj premiér Robert Fico, podľa ktorého bola centrálna banka pod doterajším vedením európsky rešpektovanou inštitúciou a ktorej stanoviská pozorne počúvala aj vláda.

Prezident pri príležitosti vymenovania nového guvernéra poďakoval odchádzajúcemu guvernérovi Ivanovi Šramkovi za vykonanú prácu. „Národná banka Slovenska bola inštitúciou, ktorá robila dobré meno Slovensku. Nielen v oblasti financií, ale aj v oblasti štátu, ktorý je na ceste demokratickej, a to z pohľadu nestrannosti, ktorú si zachovala,“ povedal Gašparovič. Zároveň ocenil prínos centrálnej banky v boji proti dopadom hospodárskej krízy a najmä pri prechode Slovenskej republiky na spoločnú európsku menu euro.

Od nového guvernéra Jozefa Makúcha preto prezident očakáva kontinuitu v doterajšej činnosti centrálnej banky. „Nastupujete do inštitúcie, o ktorej som presvedčený, že budete ďalej udržiavať jej štandard, ktorý znamená – byť dobrou,“ konštatoval prezident. Makúch prisľúbil, že sa o kontinuitu pri výkone funkcie guvernéra bude snažiť. „Kontinuita znamená udržiavať ďalej nezávislosť centrálnej banky, reprezentovať a presadzovať názory Slovenska v Európskej centrálnej banke a iných inštitúciách,“ povedal nový guvernér.

Výzvy v rámci svojho pôsobenia nový guvernér vidí aj v rámci vnútornej štruktúry centrálnej banky vzhľadom na zmenu zákona o národnej banke, ktorý počíta so znižovaním počtu členov bankovej rady až na päť. Ďalšou úlohou podľa neho bude zavádzanie nových princípov regulácie a dohľadu nad finančným trhom, prijatých Európskou úniou, do praxe.

Nový guvernér zároveň konštatoval, že centrálna banka by mala aj naďalej vytvárať tlak na vládu, aby čo najefektívnejšie narábala s verejnými financiami. „Každá centrálna banka vždy musí byť nespokojná s tým, ako vláda narába so štátnym rozpočtom. Vždy musí byť impulzom pre to, aby kroky vlády boli intenzívnejšie. Vláda to samozrejme robí najlepšie, ako vie, ale vždy sa to dá robiť ešte o niečo lepšie,“ povedal novinárom po svojom vymenovaní Makúch. Z pohľadu budúceho ekonomického vývoja najväčšie riziko Makúch vidí v tom, že aj po naštartovaní ekonomiky sa pomalšie bude štartovať zamestnanosť. „Tam vidím nejaký priestor na podporu zamestnanosti,“ dodal.

Ivan Šramko pôsobil na poste guvernéra centrálnej banky od 1. januára 2005. Pred tým od roku 2002 zastával post viceguvernéra Národnej banky Slovenska. Ako guvernér centrálnej banky bol aj členom Rady guvernérov Európskej centrálnej banky, guvernérom v Medzinárodnom menovom fonde a alternátom guvernéra v Európskej banke pre obnovu a rozvoj. Nastupujúci guvernér Jozef Makúch bol za člena bankovej rady vymenovaný v roku 2005 s účinnosťou od začiatku roka 2006. Od roku 2007 vykonával v centrálnej banke funkciu výkonného riaditeľa pre oblasť bezpečnosti a hospodárenia.

 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 6. 2024

USD 1,072 0,000
CZK 24,767 0,068
GBP 0,845 0,000
HUF 395,130 1,120
CAD 1,473 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS