ČLÁNOK
Prezident VÚB vidí budúcnosť banky po predaji optimisticky
13. júna 2001

Ponuky na odkúpenie 69-percentného balíka akcií Všeobecnej úverovej banky (VÚB) by mali znamenať, že VÚB má ako celok vyššiu hodnotu než najväčšia slovenská banka Slovenská sporiteľňa. Uviedol to prezident a predseda predstavenstva VÚB Ladislav Vaškovič v utorok v rozhovore pre agentúru Reuters.

Slovenská vláda predáva svoj majoritný podiel vo VÚB v rámci tendra, ktorý by sa mal uzavrieť tento týždeň. Medzi kandidátmi na kúpu VÚB figuruje talianska Banca Commerciale Italiana, ktorá je súčasťou finančnej inštitúcie IntesaBci a francúzska banka Société Générale. Záujemcovia majú predložiť svoje ponuky do stredy.

Prezident VÚB neuviedol odhad navrhovaných kúpnych cien. Podľa jeho slov by však mali investori ohodnotiť VÚB vyššie než Slovenskú sporiteľňu, kde 87-percentný podiel nadobudla v januári rakúska Erste Bank za 425 mil. EUR. Z jeho úvah vyplýva, že minimálna cena za 69-percentný podiel VÚB ba mala byť 337 mil. EUR. V rámci prvej etapy predaja banky nadobudli 25-percentný podiel vo VÚB Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBRD) a Medzinárodná finančná korporácia (IFC).

„Sporiteľňa bola atraktívna vďaka svojej vedúcej pozícii na retailovom trhu. My sme atraktívni, pretože máme veľmi dobrú pozíciu na retailovom trhu a sme zároveň lídrom v službách podnikového bankovníctva,“ povedal Vaškovič. Ako ďalej dodal, zmluva o predaji by mala zahŕňať doložku, ktorá umožní investorovi pozmeniť cenu v prípade, ak odhalí problematické aktíva po predaji banky.

Ambíciou VÚB po vstupe nového strategického vlastníka je podľa Vaškoviča upevniť si pozíciu silnej univerzálnej banky na slovenskom retailovom trhu, ktorého vývoj vyzerá nádejne, i keď stále vykazuje veľké medzery. VÚB chce zostať i naďalej lídrom v poskytovaní bankových služieb podnikateľskej sfére, pričom cieľom je ovládať do konca roku 20-percentný trhový podiel. Ako Vaškovič skonštatoval, VÚB je v súčasnosti v takom „dobrom stave“, že neexistuje potreba zvýšenia základného imania strategickým investorom v predvídateľnej budúcnosti.

Predprivatizačné očistenie VÚB od zlých úverov umožnilo banke prejsť vlani do čiernych čísel, keď dosiahla zisk pred zdanením 5,9 mld. Sk. Podľa medzinárodných účtovných štandardov IAS to bolo 3,4 mld. Sk.. Bilančná suma zaznamenala v roku 2000 po troch nepriaznivých rokoch nárast na 174,8 mld. Sk z úrovne 150,9 mld. Sk v roku 1999. „Našim cieľom je pokračovať v raste na minimálnu úroveň 183 až 184 mld. Sk. Po minuloročnom raste siahame na pozície Slovenskej sporiteľne, pričom cieľom je stať sa na trhu lídrom,“ povedal Vaškovič.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS