ČLÁNOK
“ Prezident USA varoval pred „“nukleárnym terorom““, ktorý môže Al-Kajdá exportovať do celého sveta
7. novembra 2001

George Bush vo vyhlásení po video-linkách pre vedúcich predstaviteľov 17 krajín strednej a východnej Európy, ktorí sa zišli vo Varšave zdôraznil, že Usama bín Ladín a Al-Kajdá sa snažia získať jadrové, chemické a biologické zbrane.

Usama a jeho sieť by chceli exportovať teror do celého sveta, povedal Bush. Európski predstavitelia značne emotívne reagovali na Bushovo poďakovanie za podporu operácií Spojených štátov proti Al-Kajdá a Talibanu, ktorý stále odmieta vydať Usama bín Ladína.

Stojíme pevne po boku amerického národa v jeho boji za slobodu, uvádza sa v dokumente, ktorý schválili účastníci varšavského summitu.

Zároveň prijali plán boja proti terorizmu, ktorý zahŕňa prísnejšie kontroly na hraničných priechodoch, zvýšenú koordináciu činnosti tajných služieb a väčšiu súčinnosť finančných inštitúcií pri zamedzení prania špinavých peňazí.

Al-Kajdá operuje v 60 krajinách, vrátane strednej a východnej Európy. Tieto teroristické skupiny chcú destabilizovať krajiny a celé regióny. Ak sa im podarí získať chemické, biologické a jadrové zbrane, stanú sa hrozbou nielen pre každý národ, ale aj pre celú civilizáciu, zdôraznil americký prezident Bush.

Po jeho video-vyhlásení sa stretol s francúzskym prezidentom Jacquesom Chiracom a uviedol, že si nie je istý, či bín Ladín a Al-Kajdá už majú tieto typy vojenského arzenálu.

Pripomenul však, že vie o zámeroch Al-Kajdá a treba ich brať veľmi vážne.

Aj z tohto dôvodu Bush zvýraznil tlak na spojencov. Doslova povedal, že čas na konkrétne akcie už dozrel a koaliční partneri musia urobiť podstatne viac, a nie iba deklarovať sympatie. Koaličný partner musí konať…

Všetky národy, ktoré chcú bojovať proti terorizmu, musia urobiť niečo konkrétne. Buď ste s nami, alebo ste proti nám, dodal Bush veľmi razantne.

Neuviedol však nijakú krajinu, ktorá by ochabla v podpore amerického protiteroristického úsilia.

Francúzsky prezident Chirac prisľúbil, že aj naďalej bude jeho krajina pomáhať USA, a to aj napriek poklesu preferencií verejnej mienky v prospech amerických vojenských operácií v Afganistane.

To isté odznelo aj na pozadí varšavského summitu, kde bola k dispozícii informácia, že prípadné nasadenie poľských vojsk v Afganistane podporuje už len 30% obyvateľov, hoci po 11. septembri bolo toto skóre na hladine 60%.

V súvislosti so strednou a východnou Európou sa konštatovalo aj to, že sa môže stať „Achilovou pätou“ celého európskeho kontinentu a značne zraniteľnou zónou pri prieniku teroristických skupín.

Z ďalších podstatných udalostí vyberáme:

Prvky antraxu sa našli na americkom konzuláte v ruskom meste Jekaterinburg

Severná aliancia obsadila tri dediny neďaleko Mazar-e-Šarif, ktoré doteraz ovládal Taliban

Podľa OSN Taliban blokuje dodávky v rámci humanitárnej pomoci pre afganských obyvateľov

V tlačovom servise ministerstva dopravy USA bola včera k dispozícii správa, že na chicagskom letisku O´Hare došlo k zlyhaniu bezpečnostných opatrení s „dramatickými rozmermi“…


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS