ČLÁNOK
Prezident si myslí, že štát by mal vkladatelov odškodnit, vláda postoj nemení
18. marca 2003

Prezident SR Rudolf Schuster je presvedcený, že klientov skrachovaných nebankových subjektov by mal aspon ciastocne odškodnit štát. Mal by sa na to podla Schustera použit podobný model ako v CR, kde odškodnenie vyriešilo prijatie osobitného zákona. Štát totiž podla prezidenta povolil a toleroval fungovanie týchto nebankových firiem a mal by teda spoluzodpovedat za následky. R. Schuster je odhodlaný zorganizovat stretnutie s predsedom NR SR Pavlom Hrušovským aj premiérom Mikulášom Dzurindom, aby sa opätovne zaoberali touto problematikou. „Napriek tomu, že z ich strany možno ocakávat nesúhlasný postoj, mám na tento problém svoj názor,“ uviedol R. Schuster na brífingu po stretnutí so zástupcami veritelov. „V minulom volebnom období prijala NR SR uznesenie, ktoré požadovalo toto riešenie a to by sa aj malo zacat realizovat,“ dodal Schuster.

Úcastníci stretnutia sa zhodli, že výška ciastocného odškodnenia bude závisiet od vôle zainteresovaných strán, ako aj od úspechu spenažovania majetku skrachovaných firiem v konkurzných konaniach. Zástupca poškodených veritelov Ladislav Skála dalej uviedol, že vidia niekolko možností, ako ich odškodnit bez použitia prostriedkov zo štátneho rozpoctu. Jednou z nich je dlhodobé deponovanie niekolkých miliárd korún v národnej banke. Tá by prostriedky uvolnovala ako úverové zdroje a z výnosov by sa odškodnovali oklamaní investori. L. Skála tiež ocenil, že v osobe prezidenta sa konecne našiel niekto, kto sa problémami tejto 300 tisícovej skupiny obyvatelov zaoberá.

Vláda SR zaujala k odškodneniu klientov nebankových subjektov jasný postoj, ktorý platí. V reakcii na návrh prezidenta republiky Rudolfa Schustera, aby štát aspon ciastocne odškodnil klientov nebankových subjektov, to uviedol hovorca vlády Martin Maruška. Ako zdôraznil pre agentúru SITA, nevidí preto dôvod sa k tejto téme viac vyjadrovat a pripomenul komplexnú informáciu o stave a situácii v nebankových subjektoch, ktorú schválila minulý rok predchádzajúca vláda a parlament ju vzal na vedomie. V tejto komplexnej informácii sa píše, že vláda nepovažuje za možné akceptovat požiadavky na akúkolvek kompenzáciu vkladov obcanov v nebankových subjektoch. Takáto kompenzácia nemá totiž žiadnu oporu v platných zákonoch, bola by nespravodlivá a vytvárala by do budúcnosti obrovské riziko.

Poradca ministra financií Peter Papanek tiež zdôraznil, že stanovisko ministerstva financií k vyplateniu poškodených sa nezmenilo. Rezort financií nepovažuje za možné akceptovat požiadavky na kompenzáciu vkladov obcanov v nebankových subjektoch, zdôraznil. Predseda parlamentu Pavol Hrušovský zatial nechcel komentovat stretnutie prezidenta s klientmi skrachovaných nebankových subjektov. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca predsedu NR SR Michal Dyttert, šéf parlamentu predpokladá, že prezident mu o svojom slube poskytne osobne bližšie informácie. Akákolvek reakcia preto bude možná až po stretnutí dvoch najvyšších ústavných cinitelov, dodal.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 1. 2021

USD 1,211 0,003
CZK 26,025 0,055
GBP 0,884 0,003
HUF 360,900 2,290
CAD 1,545 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS