ČLÁNOK
Prezident nemá dôvod nepodpísať zákon o dedičskej dani
9. apríla 2001

Prezident Rudolf Schuster nemá dôvod nepodpísať zákon o dedičskej dani. Povedal to pre agentúru SITA v reakcii na vyhlásenie ministerky financií Brigity Schmögnerovej, ktorá ho chce požiadať, aby zákon nepodpísal. „Ak si koalícia nevie urobiť poriadok, ja to za ňu robiť nebudem,“ dodal Schuster.

„Nerád hrám úlohu, keď si vláda v parlamente nevie niečo presadiť a potom ja mám byť ten, kto to nepodpíše,“ skonštatoval prezident. Poslanci podľa jeho slov tak či tak ignorujú zákony, ktoré vracia do parlamentu, opätovne ich schvaľujú, potom však musia novelizovať.

O zrušení dane z dedičstva medzi najbližšími príbuznými si Schuster ako občan a človek myslí, že to nie je zlý návrh. „Snažíme sa získať príjmy do rozpočtu za každú cenu a pritom nie vždy vynakladáme prostriedky od občanov a podnikateľov správnym smerom,“ povedal prezident, podľa ktorého sú predovšetkým priame dane na Slovensku stále vysoké.

Novelu zákona o dani z dedičstva, dani z darovania a dani z prevodu a prechodu nehnuteľností schválila v piatok Národná rada SR. Novela ruší daň z dedičstva pre členov najbližšej rodiny. Na rokovanie parlamentu ju predložil poslanec Ján Langoš (DS). B. Schmögnerová označila prijatú novelu za „krok, z ktorého budú profitovať iba najbohatšie skupiny na Slovensku“.

Výpadky dane, ktoré v budúcnosti spôsobí rozhodnutie zákonodarného zboru, budú musieť podľa Schmögnerovej zaplatiť občania. „Časť poslancov vládnej koalície využila opozíciu, ktorá hlasovala v prospech dobrých privatizérov Mečiarovcov, ktorí zbohatli v predchádzajúcom volebnom období,“ povedala v piatok po hlasovaní poslancov ministerka financií.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 10. 2021

USD 1,162 0,003
CZK 25,519 0,014
GBP 0,845 0,002
HUF 361,590 0,950
CAD 1,435 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS