ČLÁNOK




Prezident George Bush presadzuje program na oživenie americkej ekonomiky
4. októbra 2001

Bush zdôraznil, že tieto zdroje pôjdu nad rámec bežných výdavkov, sú však nevyhnutné na naštartovanie amerického hospodárstva a na odvrátenie rizika recesie ako dôsledku samovražedných útokov na New York a Washington.

Podľa prezidenta sú tieto prostriedky určené na posilnenie spotrebiteľskej dôvery, oživenie investičných aktivít a na starostlivosť o tých, ktorí stratili prácu po 11. septembri.

Bush ďalej pripomenul, že preferuje ďalšie zníženie daní s cieľom povzbudiť rast spotrebiteľských výdavkov a motivovať „šokovanú“ ekonomiku k jej ozdraveniu.

Tieto poznámky prezentoval včera prezident USA na stretnutí s poprednými predstaviteľmi biznisu a podnikateľských kruhov v New Yorku, pričom išlo už o jeho druhú návštevu tohto mesta po zničení Svetového obchodného centra, ktorá však už bola o niečo optimistickejšia v porovnaní s prvou, kedy sa viac zameriaval na záchranárov a rodiny obetí.

Revitalizačný program nasleduje po oznámení mimoriadnych výdavkov v objeme 40 miliárd dolárov a pomoci pre letecké spoločnosti vo výške 15 miliárd USD – uvoľnenie týchto finančných zdrojov už schválil americký Kongres.

Viacero ekonomických expertov tvrdí, že na pozitívny obrat americkej ekonomiky bude treba 100 miliárd dolárov.

Bush zároveň požiadal zákonodarcov v Kongrese, aby preklenuli svoje spory ohľadne revitalizačného programu a schválili ho čo možno najskôr.

Prezident prezentoval svoj nový návrh na oživenie ekonomiky vzápätí po tom, čo minister financií Paul O´Neill na pôde Senátu uviedol, že v rámci tretieho kvartálu sa s najväčšou pravdepodobnosťou zaznamená negatívny ekonomicky rast, čomu sa však možno vyhnúť v posledných mesiacoch tohto roka, ak sa spotrebiteľská dôvera veľmi rýchlo dostane do pôvodných koľají.

Vodca Demokratickej strany v Senáte Tom Daschle pripomenul, že primeranejšou čiastkou na zabezpečenie Bushovho revitalizačného balíka by bolo 50 miliárd dolárov, no navrhovaná vyššia čiastka je zrejme nevyhnutná a nemá inú alternatívu.

Časť expertov tvrdí, že k oslabeniu ekonomiky došlo ešte pred teroristickými útokmi na USA a že recesia sa už začala.

K negatívnym signálom patrí najmä to, že v šiestich leteckých spoločnostiach oznámili, že prepustia dovedna 85 000 zamestnancov, ďalších 20 000 má prepustiť výrobca lietadiel – spoločnosť Boeing.

Z ďalších dôležitých udalostí vyberáme :

Minister obrany Spojených štátov Donald Rumsfeld naznačil, že spravodajské operácie, a nie jednostranné preferovanie vojenských akcií, budú zrejme kľúčom pri rozbití teroristickej siete Usama bín Ládina.

Ruský prezident Vladimir Putin a predstavitelia Európskej únie prisľúbili spoločnú akciu proti terorizmu.

Francúzsko uvoľní svoj vzdušný priestor pre americké vojenské lietadlá a takisto bude spolupracovať s americkým námorníctvom v oblasti Indického oceánu.

Spojené štáty varovali, že „symboly amerického kapitalizmu“ by sa mohli stať v budúcich mesiacoch terčom teroristov v Taliansku.

American Airlines a United Airlines začnú okamžite s montážou bezpečnostných dverí, ktoré zabránia vstupu nepovolaných osôb do priestoru kabíny pilotov.

Svetová banka konštatovala, že do pásma chudoby sa v dôsledku teroristických útokov na USA dostane ďalších 10 miliónov ľudí na celom svete.

Americký minister zahraničných vecí Colin Powell zdôraznil, že antiteroristická kampaň bude zahŕňať aj Kašmír.

Bezpečnostná rada Organizácie spojených národov vytvorí špecializovaný výbor, ktorý bude sledovať plnenie záväzkov členských štátov OSN pri boji s terorizmom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS