ČLÁNOK
Prezident fondu bude vládu informovať o situácii v SLKB
18. marca 2002

Prezídium Fondu národného majetku SR (FNM) prerokovalo aktuálnu situáciu v Slovenských lodeniciach Komárno, a.s., Bratislava (SLKB). O tejto problematike by mal prezident FNM informovať vládu posledný marcový týždeň. Agentúru informovala hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová.

FNM ihneď začne rokovania s komerčnými bankami o poskytnutí krátkodobého preklenovacieho úveru pre SLKB. Podľa Lesajovej fond zároveň pokračuje v rokovaniach s ministerstvom financií o poskytnutí štátnej záruky za úver pre SLKB.

Predstavenstvo spoločnosti SLKB tento týždeň v utorok uzatvorilo kontrakt s firmou W. Bockstiegel GmbH and Co. Reederei KG na výstavbu dvoch námorných nákladných lodí typu Leda NL v objeme vyše 11 mil. EUR. Lode by mali SLKB zákazníkovi odovzdať v apríli a máji budúceho roka. „Rozbiehame rokovania s bankami o možnosti prefinancovania nového projektu,“ povedal v tejto súvislosti predseda predstavenstva SLKB Jaroslav Papp. Jednou z možností by podľa J. Pappa bolo aj rozšírenie druhého úveru od Eximbanky, ktorý lodenice získali na stavbu dvoch lodí pre nemeckú firmu Cassus Shipping. Po schválení zvýšenia objemu úveru by zároveň na celý objem poskytnutých finančných prostriedkov chceli lodenice získať štátnu záruku.

O možnosti získania štátnej záruky minulý týždeň rokovali aj zástupca akcionára SLKB, prezident FNM Jozef Kojda a štátny tajomník Ministerstva financií SR Vladimil Podstránsky. Štátny tajomník však pre agentúru SITA vyjadril určité pochybnosti o jej schválení Úradom pre štátnu pomoc. „Podľa názoru fondu by lodenice nemali problém úver splácať, čo už dokázali aj splatením polovice objemu predošlého úveru so štátnou zárukou od Eximbanky. Lodenice majú zákazky, peniaze potrebujú na rozbeh stavby lodí,“ povedala vtedy T. Lesajová. Zodpovedné orgány by podľa nej mali zvážiť pri rozhodovaní o poskytnutí štátnej záruky aj otázku zamestnanosti v komárňanskom regióne. V SLKB v súčasnosti pracuje 949 zamestnancov.

SLKB vznikli ako vnučka FNM v záujme záchrany komárňanských lodeníc. SLKB, teda „nové“ lodenice rozbehli výrobu v marci minulého roka. Na „staré“ komárňanské lodenice SLK vyhlásil krajský súd v Bratislave 30. marca 2001 konkurz.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS