ČLÁNOK
Prezident Európskej centrálnej banky varuje pred prudkými zmenami výmenných kurzov
11. novembra 2007

Prezident Európskej centrálnej banky varuje pred prudkými zmenami výmenných kurzov


 


ECB predpokladá, že výrazná intervencia na finančných trhoch si bude vyžadovať súčinnosť centrálnych bánk európskych krajín


 


Jean-Claude Trichet použil veľmi silné slová, keď zdôraznil, že rapídny pokles dolára môže vyvolať „brutálne“ pohyby vo výmenných kurzoch. Krátko po tom, čo USD dosiahol 26-ročné minimum voči britskej libre a jeho úroveň je rekordne nízka aj voči euru, Trichet varoval, že zmeny vo výmenných kurzoch môžu byť nepochybne ostré a náhle.


Približne v tom istom čase sa predseda Fedu Ben Bernanke vyjadril, že pokles dolára a narastajúca cena ropy naznačujú pravdepodobnosť inflačných rizík v USA, nie však iba v krátkodobom, ale aj dlhodobejšom časovom horizonte.


Trichetove výroky pripomínajú obdobie spred troch rokov, kedy začalo euro prudko posilňovať – teraz sa uvažuje o tom, že pohyby vo výmenných kurzoch  by mohli európske krajiny prinútiť, aby si vytvorili svoj vlastný manévrovací priestor novým nastavením úrokových sadzieb.


Tie  zostali počas minulého týždňa na nezmenenej úrovni – základná úroková sadzba definovaná ECB je na hladine 4%, Bank of England ju ponechala na úrovni 5,75%.


ECB predpokladá, že výrazná intervencia na finančných trhoch si bude vyžadovať súčinnosť centrálnych bánk európskych krajín.


ECB v dvoch separátnych operáciách umiestni na finančné trhy dovedna 60 miliárd eur, čo naznačuje, že napätie na trhoch ešte vôbec nie je prekonané.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS