ČLÁNOK
Prevzatie PB bude stáť SLSP 1 mld. Sk
3. decembra 1999

Sporiteľňa však za prevzatie zaplatí len 1 korunu. Uviedol na tlačovej konferencii guvernér NBS Marián Jusko. Ako dodal, keďže reálna hodnota aktív PB je nižšia ako účtovná, SLSP vykáže v budúcnosti stratu.
Guvernér vyjadril presvedčenie, že na mimoriadnom valnom zhromaždení v piatok dôjde k zhode v postupe akcionárov. „Snažil som sa presvedčiť súkromných aj štátnych akcionárov, že zo spoločenského hľadiska by nebola likvidácia banky najlepším riešením,“ uviedol. Ako ďalej dodal viceguvernér NBS Jozef Mudrík, akcionári prídu o svoj podiel tak, či tak, vzhľadom k tomu, že strata banky je príliš vysoká.
Národná banka Slovenska zaviedla nútenú správu v PB 19. októbra. Košická banka sa tak po Investičnej a rozvojovej banke stala druhou slovenskou bankou, na ktorú bola nútená správa uvalená. Hlavnými dôvodmi jej zavedenia boli nedostatok likvidity na plnenie všetkých záväzkov banky, zadržiavanie platieb veľkých klientov, opakované nesplnenie povinných minimálnych rezerv, skutočnosť, že nedošlo k zvolaniu mimoriadneho valného zhromaždenia a podľa vyjadrenia centrálnej banky sa objavili „určité indície, že manažment banky mohol konať proti jej záujmom“. SLSP, najväčší veriteľ tejto banky, sa vtedy zaviazala podporovať jej likviditu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 5. 2024

USD 1,085 0,002
CZK 24,738 0,010
GBP 0,852 0,000
HUF 387,080 0,970
CAD 1,483 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS