ČLÁNOK




Prepojenie s E.ON nemalo podľa CA IB vplyv na tender ZSE
7. mája 2002

Skutočnosť, že spoločnosť E.ON vlastní podiel v HVB Group, nemala absolútne žiadny vplyv na prácu privatizačného poradcu vlády pre predaj podielu v Západoslovenskej energetike, a.s. (ZSE). Pre agentúru SITA to povedal generálny riaditeľ poradenskej a investičnej spoločnosti CA IB Securities, o.c.p., a.s. Ivan Gránsky. CA IB je súčasťou skupiny HVB a práve ponuka firmy E.ON bola v prípade tendra na ZSE odporučená privatizačnou komisiou ako najlepšia. Podľa internetovej stránky HVB Group má E.ON 6,54-percentný podiel na základnom imaní bankovej skupiny HVB.

„Samotné kritériá pre výber nadobúdateľov v jednotlivých distribučných spoločnostiach boli stanovené už vopred, ešte pred predložením jednotlivých ponúk,“ hovorí Ivan Gránsky. Kritériá boli rovnaké pre všetky tri privatizované rozvodné podniky a každé z nich bolo podľa neho kvantifikovateľné. „Pri vypracovaní analýzy, ktorú CA IB predložila výberovej komisii a ktorá slúžila ako podklad pre posudzovanie jednotlivých kritérií, sme vychádzali z informácií predložených jednotlivými záujemcami a verifikovanými z nezávislých zdrojov,“ povedal ďalej šéf slovenskej pobočky CA IB. Zvýhodnenie akéhokoľvek záujemcu na základe majetkového prepojenia bolo podľa neho úplne vylúčené.

Stanovisko v rovnakom duchu poskytli agentúre SITA aj zainteresované ministerstvá privatizácie a hospodárstva. Podľa hovorcu Ministerstva pre správu a privatizáciu národného majetku SR (MSPNM) Róberta Mervu spomínané majetkové prepojenie nemohlo žiadnym spôsobom ovplyvniť priebeh procesu privatizácie ani výber nadobúdateľa podielu v ZSE. Merva zároveň potvrdil informácie, že ministerka Machová neuvažuje na základe námietok spoločnosti EVN o prehodnotení odporúčania, ktoré predloží vláde.

Hovorca Ministerstva hospodárstva SR Peter Chalmovský zdôraznil, že kritériá pre výber najlepších ponúk spracovali všetci traja poradcovia pre predaj podielov v jednotlivých distribučkách v spolupráci s medzirezortnou komisiou. Ako ďalej spresnil, samotné odporúčanie najlepšej ponuky nedáva privatizačný poradca, ale výberová komisia, ktorá hodnotí analýzy predložené poradcom. „Privatizačných poradcov sme vyberali ešte pred predložením ponúk, majetkové prepojenie s jedným so záujemcov komisia teda nemohla brať do úvahy,“ dodal Chalmovský.

Komisia pre výber nadobúdateľa 49-percentného podielu v ZSE odporučila za víťaza tendra nemecký energetický koncern E.ON Energie so sídlom v Mníchove patriaci pod skupinu E.ON AG. O ZSE súťažili štyria potenciálni investori. Okrem spoločností EVN a E.ON to boli ešte nemecké koncerny RWE Plus a EnBW Energie. Pri výbere najlepšieho nadobúdateľa rozhodovala na 80 % ponúknutá cena. Ostatné kritéria zahŕňajú strategický zámer investora a prísľub budúceho zhodnocovania zostávajúceho štátneho podielu.

Druhá najväčšia rakúska energetická spoločnosť EVN však listom oslovila predstaviteľov slovenskej vlády s cieľom zvrátiť predpokladaný výsledok tendra. Šéf EVN Rudolf Gruber zdôvodnil svoje obavy tým, že ponuka EVN bola vylúčená len preto, že koncern EVN je „príliš malý“. EVN však podľa medializovaný informácií ponúkol o 21 mil. eur viac, ako E.ON. Ponuka EVN znie na 351 mil. eur a ponuka E.ON na 330 mil. eur. Rozdiel tak podľa aktuálneho kurzu dosahuje takmer 900 mil. Sk. MSPNM však zdôvodnilo výber firmy E.ON komplexným posúdením celej ponuky.

Zástupcovia E.ON, ktorí zorganizovali na začiatku apríla tlačovú konferenciu v Bratislave, zdôrazňovali, že je rozdiel, či slovenské distribučné podniky získa regionálny hráč typu EVN alebo firma, ktorá hrá „ligu šampiónov“. Regionálni hráči sa totiž sami stanú v blízkej budúcnosti podľa člena vedenia E.ON Energie AG Konrada Kreuzera akvizičnými cieľmi veľkých koncernov. Definitívne by o nadobúdateľovi 49 % akcií ZSE mala rozhodnúť slovenská vláda vo štvrtok tento týždeň.

ZSE je spomedzi troch privatizovaných rozvodných spoločností najlukratívnejšou. Na území západného Slovenska obsluhuje takmer milión zákazníkov a ročne predá približne 6900 GWh elektriny. Základné imanie spoločnosti predstavuje 5,934 mld. Sk. Tržby ZSE dosiahli za prvé tri mesiace tohto roka 4,605 mld. Sk, z čoho za dodávky elektrickej energie spoločnosť utŕžila 4,549 mld. Sk.

Majoritným vlastníkom EVN so sídlom v rakúskom meste Maria Enzersdorf je spolková krajina Niederösterreich. Vo finančnom roku 2000/2001 vytvoril EVN čistý zisk v objeme 87,8 mil. EUR. Tento výsledok dosiahol pri tržbách 1,014 mld. EUR. Poradcom rakúskeho konzorcia pri privatizácii ZSE je investičná banka Credit Suisse First Boston.

E.ON získal minulý týždeň majoritnú kontrolu nad maďarským distribútorom Édász priamo susediacim so západným Slovenskom. Akvizícia ZSE by tak umožnila nemeckému koncernu prepojenia rozvodných sietí v Maďarsku, SR i Českej republike, kde E.ON kontroluje podiely vo viacerých energorozvodných podnikoch. E.ON pôsobí v 17 krajinách. E.ON Energie zamestnáva takmer 40 tisíc zamestnancov a v minulom roku dosiahol obrat 17,8 mld. eur.

Podľa internetovej stránky HVB Group je E.ON so svojim 6,54-percentným podielom na základnom imaní jedným z troch najväčších akcionárov HVB Group spolu so spoločnosťou AVZ (5,13 %) a zaisťovacou inštitúciou Münchener Rückversicherungsgesellschaft AG (25,59 %). HVB Group so sídlom Mníchove je druhou najväčšou privátnou bankou v Nemecku a v celoeurópskom meradle je na treťom mieste. Disponuje aktívami v objeme približne 725 mld. EUR, zamestnáva 69 500 pracovníkov a obsluhuje 8,5 milióna klientov. Po fúzii s rakúskou Bank Austria Creditanstalt Group sa zaradila HVB na popredné miesta v stredoeurópskom regióne. Na Slovensku pôsobí prostredníctvom HVB Slovakia, ktorá má 13 pobočiek. CA IB je divíziou investičného bankovníctva HVB Group so zameraním na poskytovanie poradenských služieb v krajinách strednej a východnej Európy.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS