ČLÁNOK
Prepad HDP z 1. štvrťroka nemusel podľa NBS znamenať dno
21. júla 2009

Prepad slovenského hospodárstva v prvom štvrťroku tohto roka o 5,6 % nemusí znamenať, že hospodárstvo krajiny už dosiahlo svoje dno. Konštatuje sa to v najnovšom vydaní časopisu Národnej banky Slovenska (NBS) Biatec. Pracovníci centrálnej banky tak pripúšťajú, že tohtoročný vývoj hospodárstva môže byť tiež horší, ako sa konštatuje v poslednej júnovej prognóze NBS. Tá predpokladala v tomto roku medziročný pokles hrubého domáceho produktu (HDP) o 4,2 %. „V najnovšej predikcii sa pracovalo s poslednými aktuálnymi údajmi z marca, ktoré už naznačovali zastavenie prepadu. Z ďalších publikovaných mesačných údajov za apríl však vyplynulo, že vývoj ekonomiky by mohol byť aj horší, ako je prezentovaný v aktuálnej predikcii,“ uvádza sa v Biatecu.

Riziká horšieho vývoja ekonomiky potvrdzuje vo svojom príspevku v časopise aj člen bankovej rady NBS Peter Ševčovic, podľa ktorého sa centrálna banka pri poslednej prognóze priklonila k „zlatej strednej ceste s miernym vychýlením na optimistickejšiu stranu.“ „Samozrejme veľmi dobre vieme, že stále existujú riziká smerom nadol, najmä vo vývoji HDP,“ konštatoval. Jasnejší signál o smerovaní slovenskej ekonomiky v tomto roku by mohli podľa neho priniesť výsledky HDP za druhý štvrťrok, ktoré Štatistický úrad SR v detailnej štruktúre zverejní začiatkom septembra. „Problémom však je, že kríza je globálna pričom stratená dôvera sa len veľmi ťažko obnovuje. Tiež nevznikla na Slovensku a preto neexistuje domáci liek, či už vo forme menovej alebo kurzovej politiky na jej odstránenie. Naše fiškálne opatrenia môžu mať rozmer skôr sociálny a zmierňujúci, nie však korigujúci,“ myslí si Ševčovic.

Aj napriek stále sa posúvajúcim očakávaniam oživenia v eurozóne je pritom podľa člena bankovej rady NBS zatiaľ reálne predpokladať, že rok 2010 môže byť rokom zmeny a obnovenia rastu v celosvetovom meradle. „V tom okamihu však bude potrebné začať riešiť riziko opačné, a to najmä riziko vplyvu uvoľnených fiškálnych politík,“ dodal


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS