ČLÁNOK
Prenosová sústava sa od SE odčlení až v druhom polroku
6. júna 2001

Júlový termín odčlenenia Slovenskej prenosovej sústavy od Slovenských elektrární, a.s., (SE) sa pravdepodobne posunie. Prenosová sústava sa od SE teda zrejme odčlení až v priebehu druhého polroka. Pre agentúru SITA to povedal generálny riaditeľ sekcie stratégie, podpory podnikania a legislatívy Ministerstva hospodárstva SR Ján Oravec.

J. Oravec dodal, že sa pracuje aj na príprave odčlenenia teplárenských aktivít SE od výroby elektrickej energie. Pokračuje tiež výber privatizačných poradcov pre rozvodné energetické podniky.

Zo súčasnej štruktúry SE sa podľa odporúčania kabinetu má vyčleniť prenosová sústava a dve teplárenské akciové spoločnosti v Košiciach a Prešove. V Slovenských elektrárňach by pritom zostali všetky výrobné jednotky. Výsledkom by bolo oddelenie výroby a distribúcie, čo je prvý krok k liberalizácii trhu s elektrickou energiou v SR. Podľa ministerky privatizácie Márie Machovej však súčasná vláda už nestihne zrealizovať privatizáciu SE.

Na privatizáciu je po založení akciových spoločností určených aj 49 % akcií všetkých troch rozvodných podnikov. Návrh na rozhodnutie vlády o predaji akcií by mal byť v prípade Východoslovenských energetických závodov (VSE) podaný do konca novembra a v prípade Stredoslovenských a Západoslovenských energetických závodov (SSE a ZSE) do konca tohto roka. Fond národného majetku SR už v spolupráci s ministerstvami hospodárstva a privatizácie vyhlásil obchodné verejné súťaže na výber poradcov pri privatizácii rozvodných podnikov a 25. mája sa uskutočnilo otváranie návrhov záujemcov. Vyhlasovateľ vyberie tri najvhodnejšie návrhy do 30. júna.

Účtovná hodnota majetku SE k 31. decembru 2000 predstavovala 153 mld. Sk, v prípade ZSE to bolo 11 mld. Sk, SSE 11,5 mld. Sk a VSE 7,6 mld. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS