ČLÁNOK
Premiér vyhovie požiadavke sociálnych partnerov,stretne sa so Saktorom a Ľachom
18. septembra 2003

Premiér Mikuláš Dzurinda sa v piatok stretne s najvyššími predstaviteľmi odborov a zamestnávateľských zväzov – Ivanom Saktorom a Michalom Ľachom.

Vyhovie tak požiadavke sociálnych partnerov, ktorí pokračovanie prerušeného sociálneho dialógu podmienili práve stretnutím vrcholných predstaviteľov tripartity. TASR to potvrdil hovorca predsedu vlády SR Martin Maruška.

Odborári podľa ich hovorcu Ľubomíra Čierneho od rokovania očakávajú, že sociálny dialóg bude pokračovať v zmysle zákona o tripartite a dôležité právne normy tak nepôjdu do ďalšieho legislatívneho procesu bez prerokovania v RHSD. Podobný prístup ešte pred časom deklarovala aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR. Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR navyše od vlády žiada konštruktívne riešenie svojich požiadaviek, ktorých realizáciu chce podporiť aj pripravovaným celoslovenským generálnym štrajkom.

Po ostatnom prerušenom rokovaní RHSD zo začiatku septembra, na ktorom sa sociálni partneri nedohodli na interpretácii zákona o tripartite, sa ich dialóg dostal do patovej situácie. KOZ aj AZZZ totiž označili za nekorektný priebeh augustovej schôdze, kedy vláda aj napriek ich ospravedlnenej neúčasti posunula ďalej do legislatívneho procesu dôležité zákony aj z daňovej oblasti. Iniciatívu vlády, ktorá prostredníctvom ministra práce a generálneho sekretára tripartity Ľudovíta Kaníka na tento týždeň zvolala predsedníctvo s cieľom dohodnúť program najbližšej schôdze RHSD, označili len za neformálne stretnutie sociálnych partnerov. Argumentovali totiž, že rokovanie predsedníctva môže podľa zákona zvolať len predseda tripartity, ktorým je momentálne chýbajúci podpredseda vlády a minister hospodárstva.

Kaník pritom už avizoval, že ak sa sociálny dialóg na úrovni Rady hospodárskej a sociálnej dohody (RHSD) nepodarí obnoviť, jeho rezort bude predkladať materiály do vlády aj bez prerokovania v tomto orgáne. „Postoj sociálnych partnerov nemôže brzdiť legislatívny proces a schválený harmonogram predkladania jednotlivých zákonov,“ zdôvodnil hovorca ministerstva práce Martin Danko. V prípade, že sa situácia nezmení, tak Kaníkovo ministerstvo bez vyjadrenia tripartity zrejme posunie do ďalšieho schvaľovania návrh zákona o dobrovoľnom dôchodkovom sporení, ako aj zákon, ktorým sa má na Slovensku zaviesť kapitalizačný pilier dôchodkového systému.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 9. 2020

USD 1,179 0,005
CZK 26,980 0,253
GBP 0,916 0,003
HUF 363,080 2,300
CAD 1,560 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS