ČLÁNOK
Premiér Robert Fico neplánuje znižovať DPH z 20 na 19 %
23. júna 2014

 Predseda vlády Robert Fico neplánuje znižovať sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH) z 20 na 19 %. Podľa premiéra by totiž zníženie DPH neprinieslo zníženie cien. Zvýšenie spomínanej dane prinieslo do štátneho rozpočtu zhruba 200 miliónov eur. Tých sa terajšia vláda nechce vzdať. „Moja vláda, či prvá alebo druhá, nikdy nezvyšovala DPH. A nikdy zvyšovať nebude. Ak znížite DPH, nemá to absolútne žiadny vplyv na ceny, lebo obchodníci ceny neznížia, čiže vlastne darujete 200 miliónov eur obchodníkom. Čiže otázka je jednoduchá, dáme 200 miliónov obchodníkom alebo 200 miliónov zo štátneho rozpočtu rozdelíme na pozitívne programy pre ľudí? Ja sa skôr prikláňam k tomu, aby sme tých 200 miliónov rozdelili medzi ľudí,“ povedal Fico na pondelňajšej tlačovej besede s tým, že vláda ešte čaká na definitívne rozhodnutie Ministerstva financií SR.

Premiér Fico taktiež povedal, že sa bude na pôde EÚ naďalej snažiť presvedčiť svojich kolegov z ostatných členských krajín EÚ, aby únia zaviedla daň z finančných transakcií. „Ak si dobre pamätám 11 štátov sa rozhodlo podporiť túto iniciatívu. Niektoré krajiny majú problém s touto myšlienkou. Budeme však na strane krajín, ktoré sú za zavedenie takejto dane. Ide o veľmi vážnu principiálnu otázku,“ povedal Fico, ktorý bude v Bruseli taktiež za to, aby sa modifikoval Pakt rastu a stability. „Nemusíme za každú cenu ísť do reformy Paktu rastu a stability, ale bude snaha modifikovať ho,“ podotkol Fico, ktorý chce úpravami paktu dosiahnuť to, aby peniaze vynaložené na zásadné reformy neboli započítané do deficitu. „Rokovania sú v tejto otázke pomerne zložité, lebo každá krajina má návrhy ako celý mechanizmus vylepšiť. Verím, že v ďalších rokovaniach sa podarí pokročiť,“ doplnil podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.

Pre zlepšenie podnikania na Slovensku sa pripravuje podľa premiéra Fica nový zákon o verejnom obstarávaní. „Potrebujeme dostať do slovenských pomerov európsku smernicu, ktorá bola v tejto problematike prijatá. Snažíme sa monitorovať proces verejného obstarávania a vyhľadávame najakútnejšie ťažkosti, ktoré chceme zmeniť v novele. Robíme v tomto smere ďalšie a ďalšie kroky, ktoré budú viesť k väčšej miere transparentnosti,“ uviedol Fico. Ak podnikatelia podľa neho hovoria v tejto oblasti o korupcii, je pripravený stále ich vypočuť. „Moje telefónne číslo je dostatočne známe. Viete, všetci rozprávajú o korupcii a nikto nič nehlási. Takže ak má niekto problém s korupciou, tak úrad vlády je v telefónnom zozname. Ak niekto chce hovoriť o korupcii, tak nech zdvihne telefón a nech mi zavolá,“ povedal Fico.

Tlačová beseda sa konala pri príležitosti medzinárodnej konferencie 10 rokov v EÚ. Premiér konštatoval, že členstvo v EÚ bolo pre Slovensko mimoriadne úspešné a dáva našej krajine aj ďalšiu perspektívu. „Využili sme najlepšie priestor spomedzi krajín, ktoré vstúpili spolu so Slovenskom do EÚ v roku 2004. Teraz musíme urobiť všetko preto, aby strategické ciele EÚ boli naplnené, aby EÚ ako priestor bol naďalej konkurencieschopný a silný. Každému štátu by som povedal, že sa oplatí vstúpiť do EÚ,“ dodal Fico. „Keby mi niekto povedal pred 10 rokmi, že najlepšie využijem priestor, tak by som si myslel, že je to príliš ambiciózne. Stali sme sa exportnou veľmocou. Sme po Hongkongu, Singapure a Belgicku na 4. mieste čo sa týka otvorenosti ekonomiky,“ konštatoval Maroš Ševčovič.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 7. 2024

USD 1,091 0,002
CZK 25,422 0,081
GBP 0,840 0,000
HUF 391,480 0,420
CAD 1,488 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS