ČLÁNOK
Premiér podporil privatizáciu ZSNP v prospech zamestnancov
10. mája 1999

Podporu projektu privatizácie Závodu SNP, a.s. pri uchovaní vysokého podielu zamestnancov a manažmentu vyjadril v piatok v priebehu návštevy žiarskej hlinikárne premiér Mikuláš Dzurinda. Dodal, že model získa konečnú podobu po rokovaniach s Fondom národného majetku (FNM) a Ministerstvom hospodárstva SR, pričom zdôraznil, že bude mať aj motivačnú zložku. Podiel zamestnanecko-manažérskej akciovky sa totiž bude zvyšovať podľa úspešnosti napĺňania hospodárskych ukazovateľov.
Ako novinárov informoval minister hospodárstva Ľudovít Černák, privatizácia za účasti poisťovne Tatry – Sympatia sa nenaplnila, lebo do určeného termínu – konca februára – sa nesplnil plán kapitálového posilnenia spoločnosti, a „začína sa tak opäť od nuly“, keď 70 % akcií opäť drží FNM.
Premiér podporil aj mechanizmus dočasnej kapitalizácie záväzkov, ktoré má firma voči VÚB a Slovenskej sporiteľni. Poznamenal však, že to nemôže bankám nariadiť a poukázal tiež na potrebu novelizácie zákona o veľkej privatizácii, ktorou sa musí vyjasniť kto a ako môže nakladať s akciami podnikov. Vláda by mala tento návrh prerokovať pravdepodobne už na budúci týždeň. Kapitalizáciou by sa prekonali nasledovné zhruba tri roky, kedy finančné toky nebudú stačiť vykrývať úvery zo začiatku 90. rokov na modernizáciu výroby primárneho hliníka. Ľ. Černák označil transakciu za jednu z foriem ozdravenia slovenských bánk, ktoré posilnia svoje portfólio bonitnými akciami perspektívneho podniku. Podľa neho nemá žiarska hlinikáreň v okruhu 1000 km obdobu a úspešne s presadzuje na trhoch v Poľsku, Maďarsku, Rakúsku, Taliansku a SRN.
V priebehu návštevy sa premiér zúčastnil otvorenia nábehovej výroby hliníkových odliatkov hláv motorových valcov. Vyzdvihol snahu ZSNP zvýšiť podiel finalizácie a objem pridanej hodnoty a označil tento zámer za správnu cestu reštrukturalizácie slovenského priemyslu. ZSNP do novej prevádzky v priebehu asi troch rokov investuje miliardu korún. Tohto roku by sa malo vyrobiť asi 1600 ton odliatkov, na budúci rok 3000 ton a okolo roka 2002 už osem až desať tisíc ton. Pritom realizačná cena odliatkov – 120 Sk/kg – je v porovnaní s primárnym hliníkom trojnásobná. Prevádzka by mala zamestnať asi 500 ľudí, celkový počet zamestnancov ZSNP by tak na prelome tisícročia mohol stúpnuť na 6000.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 9. 2022

USD 0,975 0,004
CZK 24,549 0,138
GBP 0,883 0,012
HUF 422,180 0,250
CAD 1,340 0,011

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS