ČLÁNOK
Premiér má pochybnosti nad obchodom s akciami VSŽ
28. januára 2002

Minister pôdohospodárstva a predseda SDĽ Pavol Koncoš spolu s predsedom strany Smer Róbertom upozorňujú na zaujímavé veliteľské časy spojené s obchodom s akciami VSŽ 21. decembra minulého roku. Premiér Mikuláš Dzurinda má pochybnosti o transakcii. Spomenuli to v relácii STV o päť minút dvanásť.

„Slovenská sporiteľňa ako komisionár dostala o 13. 00 pokyn na predaj 21% akcií vo vlastníctve Transpetrolu. O 13.35 sa dal prvý pokyn na predaj akcií za 177 korún a o 13.52 bol ukončený predaj druhého balíka akcií 12% po 160 korún. Vyvoláva to podozrenie na prípravu tohto obchodu a preto sme žiadali na Koaličnej rade, aby sa preskúmala celá transakcia. Preto by bolo predčasné hovoriť o prepojení niekoho s Burzou cenných papierov v Bratislava,“ hovorí Koncoš. Poznamenal, že treba dať do súvislosti nielen kupujúcich, ale aj organizátorov tohto obchodu. Fico tiež spomína „veliteľské časy“ pri obchodoch s akciami VSŽ.

„Burza uzatvára obchodovanie o 14.00. Obchod bol potvrdený o 13.52. Jednoducho 21. 12. 2001 zostávalo osem minút na to, aby predseda predstavenstva Poštovej banky zvolal predstavenstvo, predstavenstvo zasadlo a odsúhlasilo obchod za 304 mil. Sk a vzápätí bol podaný pokyn na kúpu v prospech Poštovej banky so súhlasom rozhodujúcich akcionárov. Zrejme všetci účastníci obchodov sa zrejme stali jasnovidcami,“ hovorí Fico. Predseda strany Smer si myslí, že zmluva medzi Slovenskou sporiteľňou a firmou Transpetrol je v rozpore so zákonom o cenných papieroch, pretože v čase predaja akcií bola cena akcií asi 222 Sk. Fico poznamenal, že Slovenská sporiteľňa nepredávala akcie VSŽ s dodržaním zásady odbornej starostlivosti. Preto by malo dôjsť k zrušeniu zmluvy medzi bankou a Transpetrolom. Za obchod je podľa neho zodpovedné Ministerstvo hospodárstva a podpredseda vlády pre ekonomiku, poznamenal Fico.

Predseda vlády Mikuláš Dzurinda v diskusii povedal: „Za vyše tri roky sme ukázali, že ani raz sme nezamietli žiaden problém pod koberec ako problém bývalého riaditeľa SPP, ktorý sa teraz vyťahuje. Môžem garantovať a garantujem, že ani tento príbeh pod koberec nezametieme.“ Úrad pre finančný trh prešetruje transakciu kvôli dôvodnému podozreniu s manipulácie s akciami.

„Jednoznačne vyhlasujem aj ja mám pochybnosti. Som rád, že máme inštitúcie, ktoré dohliadajú nad burzou a kapitálovým trhom začali konať. Siedmeho februára očakávam správu. Do bodky bude zverejnená a potom budem konať na základe kontrol. Oboznámil som sa aj s tým, že je podané trestné oznámenie na neznámeho páchateľa a je podané na generálnu prokuratúru. Verejnosť bude so všetkým oboznámená,“ povedal Dzurinda.

Momentálne prebiehajú tri kontroly – Úradu pre finančný trh, poslanecká a prokuratúry. Dzurinda hovorí, že výsledky všetkých troch kontrol dá verejnosti k dispozícii. Potom sa rozhodne ako konať a voči komu konať. Pavol Koncoš spomenul, že osoby z komisie pre privatizáciu SPP sú spojení s obchodmi s akciami VSŽ ako organizátori obchodu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

7. 5. 2021

USD 1,206 0,000
CZK 25,682 0,165
GBP 0,868 0,001
HUF 358,010 0,170
CAD 1,469 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS