ČLÁNOK
Premiér Koizumi obstál vo vážnom politickom teste
30. júla 2001

Japonská vládna koalícia ministerského predsedu Juničira Koizumiho podľa prvých výsledkov včera získala údajne „ľahko a presvedčivo“ nevyhnutnú väčšinu v Hornej komore parlamentu.

Asahi National Broadcasting Company uviedla, že Koizumiho koalícia potrebovala obsadiť minimálne 63 kresiel, no s najväčšou pravdepodobnosťou tento „limit“ prekročí zhruba o 10-15 poslaneckých mandátov. Včera večer televízna spoločnosť NTV odhadovala, že japonský premiér a jeho vládne zoskupenie bude disponovať 75 poslaneckými hlasmi.

Tieto voľby boli v každom prípade kritickou skúškou Juničira Koizumiho, pretože v prípade neúspechu by sa jeho program reforiem stal pochybným, ba nereálnym. Premiér síce stratil sympatie na vidieku, no najmä v mestách je jeho popularita enormná a vyjadruje sa až 70%-nou podporou voličov.

Koizumi síce chce razantne oživiť japonskú ekonomiku, no na druhej strane celkom otvorene konštatuje, že tento proces bude veľmi bolestný a spojený so škrtmi vo verejných výdavkoch a s vyššou nezamestnanosťou.

Doteraz však nepredložil verejnosti nevyhnutné detailné prvky reformného programu a viaceré nejasnosti v jeho pláne viedli k tomu, že ceny na tokijskom akciovom trhu zaznamenali počas uplynulého týždňa 16-ročné minimum.

Hlavné opozičné zoskupenie – Demokratická strana pred voľbami konštatovala, že reformy sa stanú určite „rozbuškou“ pre bankroty firiem a neúnosný vzostup nezamestnanosti. Nemôžeme akceptovať skutočnosť, že reformy budú „príliš bolestivé“, zdôrazňovalo sa v predvolebnom vyhlásení Demokratickej strany, ktorá robila maximum, aby odviedla pozornosť verejnosti od extrémne populárneho a charizmatického Koizumiho a všetko vsadila na negatívnu kampaň.

Po voľbách však bola opozícia doslova zdrvená a zmohla sa iba na konštatovanie, že jej snahy pripomínali akoby „chôdzu v silnom protivetre…“

Koizumi to však ľahké nebude mať ani po voľbách a analytici hovoria, že boj o jeho politický mandát sa ešte len začne. Premiérom sa stal v apríli 2001 a od tohto obdobia sústavne vzdoruje nielen opozícii, ale aj konzervatívnym frakciám vo vnútri jeho Liberálnodemokratickej strany – LDP, ktorá je vo svojej podstate hlboko konzervatívna. Po voľbách teda možno očakávať konfrontáciu, ktorá ukáže, či LDP bude schopná podporovať Koizumiho kabinet a či táto strana bude ochotná znášať komplikované reformy.

Koizumi verí, že áno a tí, ktorí teraz vzdorujú, budú zakrátko kooperovať.

Napriek veľkému záujmu verejnosti, bola účasť voličov nižšia v porovnaní s ostatnými voľbami do Hornej komory japonského parlamentu v roku 1998. Vtedy sa na voľbách zúčastnilo 50,8% oprávnených voličov, včera sa podľa najnovších odhadov hovorilo iba o účasti 47,2% z celkového počtu 102 miliónov japonských voličov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS