ČLÁNOK
Premena privatizácie na politický problém
5. júna 2001

Z privatizácie akciovej spoločnosti Slovenská plavba a prístavy sa stal politický problém. Nepriamo to naznačil aj podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš, keď po Porade ekonomických ministrov konštatoval, že tento orgán posudzoval „najmä ekonomickú stránku tendra. Vláda by sa však súťažou mala zaoberať v širších súvislostiach…“, napísala agentúra SITA.

Ekonomickí ministri nemali k informácii o priebehu verejnej obchodnej súťaže na predaj akcií spoločnosti Slovenská plavba a prístavy konkrétne pripomienky. Agentúra sa ďalej odvolala na slová Ivana Mikloša, ktorý povedal, že víťazná firma predložila najlepšie podmienky. Všetko sa zdá jasné a prosté. Ale nie je.

Prezident FNM Jozef Kojda ešte minulý týždeň požiadal predsedu Výkonného výboru FNM, aby kúpnu zmluvu s víťazom súťaže nepodpísal. Kojda doteraz nepodpísal ani rozhodnutie prezídia FNM. „Zmluva nie je podpísaná, všetky cesty sú otvorené,“ povedal pre agentúru SITA v súvislosti s možným zrušením súťaže. Nepovedal vlastne nič iné ako zúfalú prosbu: dajte mi alibi.

Politici tvrdia, že privatizácia plavebnej spoločnosti je netransparentná. Kritériá súťaže však stanovoval Fond národného majetku SR, ktorého vrcholové vedenie je politicky nominované.

Zsolt Komlósy odstupuje z funkcie člena Prezídia Fondu národného majetku SR, pravda nie celkom z vôle svojho svedomia, ale na príkaz. Rozhodlo predsedníctvo Strany maďarskej koalície. Ako sa uvádza vo vyhlásení SMK, hlavným dôvodom takéhoto kroku sú pochybnosti o transparentnosti privatizácie Slovenskej plavby a prístavov. SMK chce, aby na stranu „nepadol ani tieň podozrenia“. Keby to nebolo smutné, bolo by to smiešne.

O čom je celý virvar, ak ponuka víťaza súťaže bola najlepšia? Aké právo na spochybňovanie má politika, ktorá sa nechá zneužiť pračudesnými zákulisnými záujmami?

V privatizácii je prípustné jediné politické rozhodnutie, a to o jej uskutočnení. Slovenská politika ho urobila a teraz si nevie rady….naozaj sa môže stať, že súťaž vyhrá najlepší, nie najbližší?

Politici nemajú motív, aby spochybnili seba, tak to skúšajú inak.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 9. 2020

USD 1,179 0,005
CZK 26,980 0,253
GBP 0,916 0,003
HUF 363,080 2,300
CAD 1,560 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS