ČLÁNOK
Prehľad najdôležitejších udalostí
23. decembra 2016

2. septembra
Štátny rozpočet dosiahol ku koncu augusta tohto roka schodok vo výške 611,1 mil. eur pri medziročnom poklese o 43,4 %. Medziročne tak bol schodok štátneho rozpočtu nižší o vyše 469 mil. eur.
Bankový sektor na Slovensku dosiahol od začiatku januára do konca júla zisk na úrovni 476,1 mil. eur. V medziročnom porovnaní to podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) znamená nárast o 12,6 %.

5. septembra
Počet turistov na Slovensku rastie. Za prvý polrok 2016 využilo služby slovenských ubytovacích zariadení takmer 2,3 milióna návštevníkov, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 18,9 % viac.
Personálne rošády v rezorte dopravy pokračovali. Podľa informácií portálu aktuality.sk totiž nový minister dopravy Árpád Érsek z Mostu-Híd odvolal šéfa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Róberta Auxta, ktorého by mal nahradiť Juraj Valent.

6. septembra
Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR sa v druhom kvartáli tohto roka medziročne zvýšila o 2,7 % na 901 eur. Ako informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR, tempo rastu priemernej nominálnej mzdy tak stúplo o 0,4 percentuálneho bodu.
Hrubý domáci produkt Slovenska v druhom štvrťroku vzrástol v stálych cenách medziročne o 3,7 %. Oproti druhému kvartálu minulého roku tak dynamika slovenského hospodárstva zrýchlila o 0,3 percentuálneho bodu. V bežných cenách sa vyprodukoval hrubý domáci produkt na úrovni 20,053 mld. eur, čo znamenalo medziročný nárast o 3,2 %.
Investičná aktivita na Slovensku sa v druhom štvrťroku spomalila. Celková tvorba hrubého kapitálu podľa údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ) dosiahla 4,236 mld. eur a medziročne klesla o 1,3 %.

7. septembra
Ministri na výjazdovom rokovaní vlády v Poltári v stredu odvolali doterajšieho štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) Jozefa Kamenického. Zároveň vymenovali nového štátneho tajomníka MPRV, stal sa ním Gabriel Csicsai.
Bývalý štátny tajomník ministerstva financií a exminister hospodárstva Vazil Hudák bude naďalej pokračovať v službách štátu. Na návrh ministra financií Petra Kažimíra bude v rámci jeho rezortu pôsobiť vo funkcii splnomocnenca vlády pre vyjednávanie rozpočtu Európskej únie. Vládny kabinet zároveň schválil návrh štatútu tohto splnomocnenca.
Akčný plán rozvoja okresu Poltár do roku 2020, ktorý v stredu vláda schválila na svojej 23. schôdzi v Poltári, počíta s finančnou investíciou 98 miliónov eur. Z verejných zdrojov, ktorými sú predovšetkým európske štrukturálne a investičné fondy, má prísť do regiónu 75 miliónov eur a 23 miliónov majú pokryť vlastné zdroje.

8. septembra
Prebytok zahraničného obchodu Slovenska bol v júni na úrovni 522,8 mil. eur. Štatistický úrad SR tak po revízii navýšil júnový prebytok zahraničného obchodu o 7,4 mil. eur. Pred mesiacom totiž informoval o predbežnom prebytku za mesiac jún vo výške 515,4 mil. eur. Po zohľadnení revízií tak bolo saldo zahraničného obchodu ku koncu šiesteho mesiaca kladné na úrovni 2,324 mld. eur pri medziročnom raste o 144,9 mil. eur.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) avizoval v budúcom roku nižšie koncové ceny elektriny a plynu. Ako uviedol na štvrtkovej tlačovej besede predseda ÚRSO Jozef Holjenčík, za poklesom cien je kontrola majetku distribučných spoločností, ktoré si ho započítavajú do cien energií.
Ak Bratislava v spolupráci s mestskými časťami nestihne predať pozemky určené na výstavbu bratislavského obchvatu D4 a rýchlostnej cesty R7, štát tieto pozemky vyvlastní. Vo štvrtok o tom informoval minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) Árpád Érsek po stretnutí s primátorom hlavného mesta Ivom Nesrovnalom.
Novým predsedom Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie sa stal Peter Antal. Poslanci ho za predsedu zvolili vo štvrtok na 9. schôdzi parlamentu v tajnom hlasovaní. Peter Antal zároveň vo štvrtok zložil slávnostný sľub a nastúpil ako nový poslanec do NR SR namiesto Gabriela Csicsaia.

9. septembra
Stavebná produkcia piaty mesiac po sebe medziročne klesla. V júli sa oproti rovnakému mesiacu vlaňajška znížila o 23,3 % na 410,4 mil. eur a po zohľadnení sezónnych vplyvov bola o 11 % nižšia ako v júni. Za sedem mesiacov tohto roka výkony odvetvia medziročne klesli o 5,3 % na 2,540 mld. eur.
Júlové oslabenie slovenského priemyslu po údajoch o vývoji zahraničného obchodu potvrdili aj čísla samotnej priemyselnej produkcie. Tá sa totiž v júli po očistení o vplyv počtu pracovných dní medziročne prepadla až o 14,3 %, kým ešte v júni mierne rástla o 2,3 %. Stáli za tým predovšetkým celozávodné dovolenky v niektorých dôležitých fabrikách.
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave vybavilo za osem mesiacov tohto roka 1 230 106 cestujúcich, čo predstavuje medziročne nárast o 13 %.
Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Árpád Érsek (Most – Híd) poveril Juraja Valenta vedením Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. (NDS). Ďalší štátny podnik, Železnice Slovenskej republiky (ŽSR), dočasne povedie Miroslav Kocák.
Nákladnú kompu na Dunaji medzi Štúrovom a Ostrihomom po úspešnom ukončení skúšobnej prevádzky v piatok odovzdali do trvalého užívania. Vybudovanie kompy podľa ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja umožnilo prepojenie ciest prvej triedy č. 63 na Slovensku a č. 11 v Maďarsku a otvorilo nové možnosti pre regionálnych prepravcov a podnikateľov v cestnej nákladnej doprave.

10. septembra
Európska únia by mala popracovať na zvyšovaní istoty v oblasti daní. Zhodli sa na tom počas sobotňajšieho neformálneho rokovania ministri financií Európskej únie (ECOFIN) v Bratislave. Ako po stretnutí informoval minister financií Peter Kažimír, cieľom má byť predovšetkým zlepšenie čitateľnosti a predvídateľnosti daňového systému v rámci

12. septembra
Po údajoch zo zahraničného obchodu a priemyselnej produkcii potvrdili slabý júl v slovenskom priemysle aj údaje o dosiahnutých tržbách. Tie totiž v priemysle medziročne klesli až o 16,3 %, kým v júni ešte rástli 5,5-percentným tempom.
Pokuty za jazdu po spoplatnených úsekoch diaľnic a rýchlostných ciest bez elektronickej diaľničnej známky sa znížia z tristo na 150 eur. Prevádzkovatelia motorových vozidiel do 3,5 tony zaplatia sto eur pri úhrade pokuty do pätnástich dní. Vyplýva to z novely zákona o diaľničnej známke, ktorú v pondelok schválili poslanci Národnej rady SR.
Nový šéf Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Juraj Valent podľa portálu Webnoviny.sk až do odvolania zakázal zverejňovať zmluvy.

13. septembra
Od začiatku tohto roka do konca augusta bolo na Slovensku vyhlásených 192 konkurzov spoločností. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ide o pokles o 11,52 %, keď bolo vyhlásených 217 konkurzov.
Poklepaním základného kameňa sa v utorok v Nitre začala výstavba závodu automobilky Jaguar Land Rover. Nová investícia prinesie 2 800 priamych pracovných miest, ďalšie miesta vzniknú u subdodávateľov. O prácu v automobilke prejavilo už záujem 40-tisíc ľudí.
Akčný plán (AP) rozvoja okresu Revúca do roku 2020, ktorý v utorok schválila vláda na svojej 25. schôdzi, počíta s finančnou investíciou 61 miliónov eur. Z verejných zdrojov, ktorými sú predovšetkým európske štrukturálne a investičné fondy, má prísť do regiónu 37 miliónov eur a 24 miliónov majú pokryť vlastné zdroje.
Cestu prvej triedy I/65 Turčianske Teplice – Príbovce čaká rekonštrukcia. Slovenská správa ciest (SSC) predpokladá, že odstránenie havarijného stavu na úseku cesty v dĺžke 15,5 kilometra môže stáť predbežne 30,6 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty, resp. 36,7 mil. eur vrátane dane.

14. septembra
Nové objednávky v priemysle na Slovensku sa v júli prepadli o vyše pätinu. Podľa údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ) totiž v siedmom mesiaci dosiahli 2,935 mld. eur, čo bolo o 21,9 % menej ako v rovnakom období vlaňajška.
Medziročný prepad spotrebiteľských cien pokračoval. V auguste boli totiž ceny nižšie o 0,8 %, kým v júli klesali doteraz historicky najrýchlejšie o 0,9 %. V priemere za osem mesiacov tohto roka sa tak spotrebiteľské ceny na Slovensku medziročne znížili o 0,7 %. V medzimesačnom porovnaní ceny v auguste oproti júlu klesli o 0,1 %.
Akčný plán rozvoja okresu Rožňava do roku 2020 na stredajšom výjazdovom rokovaní schválila vláda. Ako po rokovaní uviedol premiér Robert Fico, akčný plán počíta s finančnou investíciou 109 miliónov eur, pričom tu má za štyri roky vzniknúť 1 345 nových pracovných miest.

16. septembra
Ekonomická sloboda sa na Slovensku zlepšuje. Vyplýva to z rebríčka Indexu ekonomickej slobody zostavovaného takmer stovkou mimovládnych organizácii z celého sveta pod vedením kanadského Fraser Institute. Slovensko sa v tomto rebríčku umiestnilo na 39. mieste spomedzi 159 porovnávaných krajín, čím si oproti vlaňajšiemu hodnoteniu polepšilo o sedem priečok.
Za prvých šesť mesiacov roka 2016 vyhlásili investori spolu 3 280 verejných obstarávaní v celkovej hodnote 2,16 miliardy eur. Ide o najnižší polročný objem investícií za posledné štyri roky. Vyplýva to z najnovšej analýzy, ktorú spracovala spoločnosť CEEC Research na základe údajov poskytnutých Úradom pre verejné obstarávanie ku koncu júna 2016.
Spoločnosť Immergas Europe otvorila v piatok vo svojom popradskom závode novú linku na výrobu kotlov, spĺňajúcu najprísnejšie európske predpisy zamerané na úsporu energie a environmentálnu udržateľnosť. Investícia talianskej spoločnosti do závodu pod Tatrami predstavuje viac ako jeden milión eur a podľa jej vedenia posilňuje pozíciu firmy v regióne Tatry.

19. septembra
Slovenská ekonomika by mala v tomto roku rásť rýchlejšie, ako pôvodne rezort financií očakával. Zároveň však analytici rezortu znížili odhad rastu na nasledujúci rok. Podľa aktuálnej makroekonomickej prognózy Inštitútu finančnej politiky by totiž v tomto roku mal hrubý domáci produkt na Slovensku reálne stúpnuť o 3,6 %, čo znamená oproti júnovej prognóze navýšenie odhadu o 0,4 percentuálneho bodu.
Počas prvých ôsmich mesiacov tohto roka vyhlásilo osobný bankrot 503 obyvateľov Slovenska. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to predstavuje nárast o 22,3 %.
Lekár Pavol Kostka, majiteľ Kliniky Kostka, netušil, že špeciálny kód CDT00 (Cielená dlhodobá terapia) má iba on. Uviedol to v pondelok počas tlačovej besedy, ktorá sa konala na jeho klinike v Spišskej Belej. Špeciálny kód CDT00, ktorý mala zazmluvnený so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou Klinika Kostka cez poskytovateľa CPKSB, s.r.o., bol pilotným projektom, o čom bol poskytovateľ informovaný, reagovala poisťovňa.
Slovensko sa po letných prázdninách vrátilo na finančné trhy. V pondelňajších aukciách štátnych dlhopisov si štát požičal celkovo takmer 270 mil. eur.

20. septembra
Príchod automobilky Jaguar si vyžiada miliónové investície do energetiky. Spoločnosť Západoslovenská distribučná (ZSD) totiž pre priemyselný park, v ktorom sa bude automobilka nachádzať, stavia nové vedenia a rekonštruuje elektrickú stanicu za zhruba sedem miliónov eur.
Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla na konci augusta tohto roka 9,43 %. Miera nezamestnanosti tak zostala na najnižšej úrovni od januára 2009, kedy predstavovala 9,03 %.
Udržanie spoločnosti U.S. Steel na Slovensku aj vďaka memorandu z roku 2013 znamenalo pre Slovensko zdroje v stovkách miliónov eur. Tvrdí to minister hospodárstva Peter Žiga, ktorý na utajenom rokovaní parlamentného hospodárskeho výboru prezentoval poslancom analýzu vplyvu memoranda štátu s U.S. Steelom. Rozhodnutie vlády udržať najväčšieho zamestnávateľa v krajine na Slovensku tak bolo podľa ministra správnym rozhodnutím.

21. septembra
Vláda schválila návrh novely zákona o poisťovníctve. Novela zákona plánuje rozšíriť 8-percentnú odvodovú povinnosť z odvetvia poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla na všetky odvetvia neživotného poistenia. Poistný sektor by tak bol zaťažený okrem odvodu v odvetví povinného zmluvného poistenia aj ročnou sumou 55,6 mil. eur. S takýmto krokom nesúhlasia zamestnávatelia.
Novým štátnym tajomníkom na Ministerstve dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR sa stal Peter Ďurček.
Slovenské poľnohospodárstvo v minulom roku dosiahlo zisk 30,5 milióna eur. V porovnaní s rokom 2014 však zisk klesol o 35,2 milióna eur.
Vládny kabinet na svojom stredajšom rokovaní schválil pre španielsku spoločnosť Gestamp investičnú pomoc vo výške 9 mil. eur. Stimuly dostane investor vo forme dotácie na obstaraný dlhodobý hmotný majetok.
Paušálne výdavky živnostníkov sa majú výrazne zvýšiť. Počíta s tým aktualizované znenie novely zákona o dani z príjmov, ktoré v stredu schválil vládny kabinet. Návrh totiž počíta so zvýšením percenta paušálnych výdavkov zo súčasných 40 % na 60 % a maximálna suma paušálnych výdavkov sa zvyšuje z aktuálnych 5 040 eur na 20 000 eur.
Podmienky pri prevádzke hazardných hier a ochrana ľudí v tejto oblasti sa sprísni. Predpokladá to návrh novely zákona o hazardných hrách z dielne rezortu financií, ktorý v stredu schválila vláda. Dôležitou zmenou podľa ministerstva je najmä fakt, že poberatelia rôznych sociálnych dávok by sa už do herní dostať nemali.

22. septembra
Lekári, ktorým Sociálna poisťovňa (SP) spätne predpisuje dôchodkové a nemocenské odvody, sa tejto povinnosti a penále zrejme nevyhnú. Uviedlo to v reakcii Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. SP začala doručovať niektorým lekárom rozhodnutia o tom, že im zaniklo povinné poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO) v iný dátum, ako si lekári mysleli, a tieto rozhodnutia sú podkladom na predpísanie dlžného poistného.
Najvyššie tržby spomedzi slovenských výrobcov piva v minulom roku dosiahol Pivovar Topvar. Jeho tržby boli v objeme 111,68 mil. eur. V tesnom závese za ním sa nachádzal Heineken Slovensko s výškou tržieb 107,27 mil. eur.
Spoločnosť Tauris, a.s. úspešne prevzala firmu Ryba Košice. Firny potvrdili splnenie odkladacích podmienok, pričom transakciu svojím rozhodnutím potvrdil aj Protimonopolný úrad SR.

23. septembra
Novou výkonnou riaditeľkou Slovenskej bankovej asociácie (SBA) sa od 1. októbra 2016 stane Milena Koreňová. Na tejto pozícii nahradí Ladislava Unčovského, ktorý sa k 1. októbru rozhodol odísť z asociácie.
Daňové licencie budú od roku 2018 zrušené. Avizujú to poslanci vládnych SNS a Mosta-Híd, ktorí predložia návrh na ich zrušenie tak, ako to je uvedené v programovom vyhlásení vlády.
Dobudovanie diaľnice D3 na Kysuciach bude patriť medzi priority ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Árpáda Érseka (Most – Híd). Povedal to v piatok na kontrolnom dni na stavbe úseku D3 Svrčinovec – Skalité. Dostavba tohto úseku, ktorý umožní prvé diaľničné spojenie s Poľskom má podľa ministerstva dopravy mierne meškanie.
Pokuta 80 tis. eur, ktorú finančná správa udelila registrátorovi domén za obsah, je podľa poslancov OĽaNO a SaS ohrozením slobody internetu na Slovensku. Ako na piatkovej tlačovej besede uviedol poslanec Jozef Viskupič (OĽaNO), registrátor dostal pokutu za obsah stránky, ktorý on na ňu nevkladal.
Dotiahnutie obchodnej dohody medzi Európskou úniou a USA (TTIP) je zatiaľ v nedohľadne. Podľa ministra hospodárstva SR Petra Žigu, ktorý v piatok za predsedajúcu krajinu viedol v Bratislave rokovanie rady ministrov pre obchod, je totiž ukončenie rokovaní s americkou stranou do konca tohto roka nereálne.
Novozvoleným a zároveň staronovým prezidentom Slovenskej lekárskej komory (SLK) sa počas XXXII. Snemu SLK stal Marian Kollár.

26. septembra
Spoločnosť Skanska SK, a.s. ako zhotoviteľ prác na štátnej ceste prvej triedy I/73 Šarišský Štiavnik – Hunkovce v okrese Svidník ukončila rekonštrukciu tohto tranzitného ťahu v smere na Poľsko.
Ústava SR zaručuje vlastnícke právo, zákon o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku neopodstatnene a nad rámec ústavy zasahuje do vlastníckeho práva vlastníkov poľnohospodárskej pôdy. Myslia si to poslanci NR SR za SaS Peter Osuský, Ondrej Dostál, Alojz Baránik a Milan Laurenčík, ktorí predkladajú na októbrovú schôdzu Národnej rady SR návrh na zrušenie zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku.
Európsky investičný fond a Československá obchodná banka podpísali prvé dve zmluvy o poskytnutí záruk pre malé a stredné podniky. Sú súčasťou Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI). Prvá z nich, týkajúca sa záruk z programu COSME, umožní ČSOB v nasledujúcich troch rokoch poskytnúť úvery v objeme 100 mil. eur pre viac ako 5 800 malých a stredných podnikov na

27. septembra
Na pozíciu nového generálneho riaditeľa štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky sa prihlásilo sedem uchádzačov, a to René Kozáčik, Andrej Legiň, Ján Mičovský, Radomír Nečas, Marian Staník, Jozef Staško a Karol Vinš.
Poslanci za stranu SaS na čele s exministrom práce a sociálnych vecí Jozefom Mihálom navrhujú zvýšiť od začiatku budúceho roka rodičovský príspevok zo súčasných 203,20 eura na 225,50 eura. Návrh novely zákona o rodičovskom príspevku, ktorým by suma rodičovského príspevku stúpla, predložili do Národnej rady SR.
Pacienti by mali mať možnosť objednania sa na konkrétny termín. Uviedol to v utorok na stretnutí s novinármi minister zdravotníctva Tomáš Drucker. „V súčasnosti máme pracovnú skupinu, ktorá sa venuje poplatkom… O čom diskutujeme, je možnosť objednania sa na konkrétny termín,“ povedal.
Slovenské hospodárstvo porastie v tomto roku podľa aktuálnych prognóz centrálnej banky rýchlejšie, ako sa pôvodne očakávalo. Rast hrubého domáceho produktu by mal totiž v roku 2016 dosiahnuť 3,5 %, kým v predchádzajúcej predikcii z júna Národná banka Slovenska (NBS) odhadovala rast na úrovni 3,3 %.
O spôsobe výstavby novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave sa rozhodne do 15. novembra tohto roka. Informoval o tom minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Projekt by sa mal realizovať formou verejno-súkromného partnerstva (PPP projekt). Ako Drucker uviedol, partneri súťažného dialógu sa zhodli, že za súčasných podmienok a parametrov, tak ako boli nastavené, sa projekt nedá uskutočniť. Preto ministerstvo pristúpilo k zmenám.

28. septembra
Slovenská republika sa opäť mierne polepšila v rebríčku konkurencieschopnosti, ktorý vytvára Svetové ekonomické fórum vo Švajčiarsku (WEF) na základe prieskumu medzi podnikateľmi. Tento rok sa Slovensko dostalo na 65. miesto. Oproti vlaňajšku je to zlepšenie o dve priečky.
Prepad cien v priemysle pokračoval aj v auguste. Ceny priemyselných výrobcov boli v úhrne podľa údajov Štatistického úradu SR totiž v ôsmom mesiaci medziročne nižšie o 4,6 %, čo je rovnaký pokles, aký štatistici zaznamenali v júli.
Staronovým predsedom Protimonopolného úradu SR (PMÚ) sa stal Tibor Menyhart. Do funkcie šéfa úradu ho opätovne schválili ministri na stredajšom rokovaní vlády.
Súčasné vedenie Ministerstva hospodárstva SR (MH) by chcelo vyriešiť otázku vyrovnania sa s talianskym Enelom za privatizáciu 66-percentného podielu Slovenských elektrární (SE). „My sme sa rozhodli, že to dotiahneme do konca. Máme však ešte pred sebou veľa práce, aby sme k tomu dospeli,“ uviedol po rokovaní vlády minister hospodárstva Peter Žiga.
Ministri v stredu odobrili Národnú koncepciu informatizácie verejnej správy Slovenskej republiky (NKIVS). Koncepcia má podľa zverejnených informácií priniesť nový systematický a koordinovaný prístup do riešenia problematiky informatizácie verejnej správy.
Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru (EHSV) Georges Dassis verí, že Európska únia nájde riešenie pre revíziu smernice o vysielaní pracovníkov do zahraničia. „Dôležité je, aby sme to urobili tak, aby životná úroveň pracovníkov na Slovensku stúpla, a aby neklesla životná úroveň pracovníkov v iných krajinách,“ uviedol po stredajšom stretnutí s premiérom Robertom Ficom a ministrom práce a sociálnych vecí Jánom Richterom.
Bežný účet platobnej bilancie bol v júli v mínuse. Podľa predbežných údajov Národnej banky Slovenska (NBS) totiž deficit bežného účtu dosiahol v siedmom mesiaci 367 mil. eur, kým v júni vykázal prebytok 87 mil. eur. Kumulatívne za prvých sedem mesiacov tohto roka sa tak deficit bežného účtu platobnej bilancie prehĺbil na 581 mil. eur.

29. septembra
Nálada v slovenskej ekonomike sa zlepšila aj v septembri. Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR, trojmesačný kĺzavý priemer indikátora ekonomického sentimentu oproti výsledku predchádzajúceho mesiaca sa zvýšil o 2,1 bodu na 103 bodov.
Tvrdenie, že v zdravotníctve nie je dosť peňazí, je podľa neziskového občianskeho združenia Aliancia Fair-play (AFP), pochybné. „Na jednej strane dochádza k šetreniu aj na základných potrebách pacientov, lekári a sestry sú podhodnotení. Na druhej strane prekvapivo veľa zdravotníckych firiem dosahuje vysoko nadštandardné zisky. A to aj pri porovnaní s inými odvetviami biznisu,“ uviedli zástupcovia AFP.
Hlavné mesto SR Bratislava predá pozemky pod bratislavský obchvat Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Rozhodli o tom bratislavskí mestskí poslanci na štvrtkovom zasadnutí zastupiteľstva. Návrh sa týkal predaja bratislavských pozemkov v katastrálnom území Podunajské Biskupice, Ružinov a Nivy pre usporiadanie pozemkov pod stavbami R7, D4 v prospech NDS, ktorá bola žiadateľom.

30. septembra
Verejná správa bude mať v tomto roku k dispozícii o stovky miliónov eur viac, ako počítala v rozpočte. Analytici rezortu financií totiž opäť navýšili odhad daňových a odvodových príjmov na rok 2016. Oproti júnovej prognóze o 397 mil. eur. Môže za to predovšetkým rastúca ziskovosť firiem, ktorá je medziročne takmer o pätinu vyššia a viac tak do rozpočtu pritečie cez daň z príjmov právnických osôb.
O vyplácanie dôchodku z druhého penzijného piliera od začiatku minulého roka požiadalo 1 543 sporiteľov.
Zástupcovia poľnohospodárskych komôr krajín Visegrádskej štvorky žiadajú, aby sektory poľnohospodárstva a potravinárstva boli z obchodných dohôd EÚ s Kanadou (CETA) a USA (TTIP) vyňaté.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 6. 2021

USD 1,190 0,004
CZK 25,519 0,009
GBP 0,858 0,003
HUF 355,410 1,110
CAD 1,472 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS