ČLÁNOK
Predstavitelia IFC a EBRD v dozornej rade VÚB
12. marca 2001

Predstavitelia Medzinárodnej finančnej korporácie (IFC) a Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD) sa rozhodnutím akcionárov Všeobecnej úverovej banky, a.s. (VÚB) na pondelkovom mimoriadnom valnom zhromaždení stali členmi dozornej rady banky. Informoval o tom hovorca banky Norbert Lazar.

Doterajších členov rady Annu Bubeníkovú a Petra Chrappu tak nahradil konzultant v odbore úverových previerok IFC Roy Karaoglan a námestník riaditeľa pre bankové investície v tíme pre finančné inštitúcie EBRD Victor Pastor. Akcionári tiež na svojom zasadnutí schválili zmenu stanov.

Spomínané nadnárodné inštitúcie vstúpili do akcionárskej štruktúry banky začiatkom februára, pričom celkove získali 25 % základného kapitálu. Obe inštitúcie zaplatili spolu 2,04 mld. Sk v rámci zálohovej platby, pričom cena bude dorovnaná po vstupe strategického majoritného vlastníka. Táto suma je deponovaná na účte a nebude sa s ňou disponovať až do vstupu strategického investora.

Slovenská vláda chce predať celý svoj podiel vo VÚB. V pondelok 5. februára zverejnila v zahraničnej tlači inzerát vyzývajúci investorov na prejavenie záujmu, medzinárodní strategickí investori ho môžu vyjadriť najneskôr do 19. marca. Prípadný investor by mal získať majoritu v banke, ktorá podľa predbežných výsledkov očakáva za minulý rok podľa medzinárodných štandardov čistý zisk 4 mld. Sk. Podľa slovenských účtovných štandardov by mala jeho úroveň dosahovať 1 mld. Sk. Za výrazné medziročné zlepšenie hospodárenia banka vďačí predovšetkým pomoci štátu v podobe presunu zlých úverov z portfólia banky. VÚB v rámci svojej reštrukturalizácie znížila tiež úroveň zamestnanosti z maxima 8 235 zamestnancov v roku 1997 na súčasných asi 6 000 pracovníkov. VÚB je po Slovenskej sporiteľni druhou najvýznamnejšou bankou v SR z hľadiska výšky aktív. Bilančná suma banky by mala ku koncu roka 2000 podľa predbežných odhadov vzrásť na 175 mld. Sk, čo by znamenalo jej medziročné zvýšenie približne o 15 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS