ČLÁNOK
Predstavitelia G7 optimistickí ohľadom výhľadov ekonomiky
11. februára 2002

Podľa ministrov financií a šéfov centrálnych bánk siedmich najvyspelejších priemyselných krajín sveta (G7) šance na ekonomický rast a prosperitu začínajú prevyšovať súčasné riziká. Vo vyhlásení týkajúceho sa výhľadu svetovej ekonomiky boli predstavitelia krajín USA, Japonska, Nemecka, Francúzska, Talianska, Británie a Kanady optimistickejší ako na poslednom mítingu v októbri minulého roka a predpokladajú, že ekonomické spomalenie je len krátkodobé.

V záverečnom komuniké zo zasadnutia G7 v Ottawe sa uvádza, že signály posilnenia ekonomiky pochádzajú najmä zo Severnej Ameriky, pričom sa zdá, že USA aj Kanada sa dostali z najhoršieho po spomalení ekonomiky v dôsledku prepadu spotrebiteľskej dôvery po útokoch 11. septembra. Aj ekonomiky v Európe zaznamenali zlepšenie. Guvernér nemeckej centrálnej banky Ernst Welteke sa domnieva, že to najhoršie má už nemecké hospodárstvo za sebou, a aj napriek tomu, že sa ešte nedostavili definitívne znaky obratu, je optimistický.

Hlavné riziká svetovej ekonomiky sú sústredené v Argentíne a v Japonsku, ktoré sú v recesii. Vo svojom záverečnom komuniké predstavitelia G7 uviedli, že Argentína sa uberá správnym smerom a privítali posledné opatrenia v Argentíne. Vo vyhlásení však zdôraznili, že Buenos Aires musí dôkladne spolupracovať s Medzinárodným menovým fondom pri zostavení ekonomického programu, ktorý zlepí šance na rast.

Japonský minister financií Masajuro Shiokawa sľúbil urobiť kroky na zastavenie poklesu akciového trhu, ktorý padol na 18-ročné minimum. Americký minister financií Paul O’Neill uviedol, že je veľmi dôležité, aby Japonci podnikli kroky, aby japonské hospodárstvo začalo prispievať k rastu globálnej ekonomiky. G7 privítal tiež silný rast a výrazné štrukturálne reformy v Rusku a vyzval k ďalšiemu pokroku v posilnení finančného sektora, zlepšení kontroly podnikov a investičnej klímy. Predstavitelia G7 sa zhodli na dôležitosti skorého vstupu Ruska do Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Ďalším dôležitým bodom diskusie ministrov financií a bankárov z krajín G7 bolo zamedzenie prílivu financií teroristickým skupinám, napríklad tým, ktoré sú zodpovedné za septembrové teroristické útoky v USA. G7 vo vyhlásení sľúbila prísne opatrenia na zastavenie prílivu peňazí cez svetový bankový systém k teroristom a kooperáciu medzi krajinami, aby sa zabránilo zopakovaniu útokov z 11. septembra. Skupina uviedla, že od 11. septembra sa podarilo zmraziť viac ako 100 mil. USD podozrivých peňazí určených na aktivity teroristov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS