ČLÁNOK
Predstavitelia EÚ sa dohodli o návrhu zákona o akvizíciách firiem
7. júna 2001

Predstavitelia Európskej únie (EÚ) sa v utorok dohodli na návrhu dlhoočakávaného zákona o podnikových akvizíciách v rámci EÚ. Oznámila to Európska komisia (EK). Návrh by mal zjednodušiť proces predkladania akvizičných ponúk medzi firmami z rôznych krajín EÚ a považuje sa za nevyhnutný krok k vytvoreniu jednotného európskeho trhu finančných služieb. Rokovania o návrhu zákona trvali 12 rokov.

„Na direktíve, ktorá sa týka akvizícií, sa zhodla Rada Európy, Európsky parlament a EK,“ povedal po skončení rokovaní komisár pre vnútorný trh Frits Bolkestein. Európska komisia predložila kompromisné návrhy ohľadne implementácie defenzívnych opatrení v prípade nepriateľských akvizičných ponúk. K dohode o akvizičnom zákone dospeli predstavitelia členských krajín EÚ a Európskeho parlamentu menej ako 24 hodín pred vypršaním termínu pre jej schválenie. Pred schválením pravidiel v parlamentoch jednotlivých krajín bude o nich hlasovať Európsky parlament. Predstavitelia EÚ očakávajú, že parlament návrh schváli.

Vládam krajín EÚ sa poskytne obdobie 4 rokov na implementáciu tohto predpisu v rámci zákona, vrátane možnosti zmrazenia o ďalší rok. Podľa návrhu sa od európskych podnikov bude požadovať konzultácia s akcionármi v súvislosti s predložením akvizičnej ponuky a pred uplatnením defenzívnych opatrení. Nove pravidlá zahŕňajú aj predpis, ktorý v prípade akvizície zaručí rozsiahlejšie rokovania s predstaviteľmi zamestnancov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS