ČLÁNOK
Predstavitelia Cinergy sa s FNM včera nestretli
30. júna 1999

Napriek minulotýždňovému prísľubu americkej spoločnosti Cinergy, že sa preukáže na Fonde národného majetku SR akciami spoločností Arad a Nafta Trade, jej predstavitelia na dohodnuté stretnutie neprišli. Informovali o tom na brífingu zástupcovia FNM. Podľa informácií agentúry SITA sa predstavitelia Cinergy stretli po rokovaní s premiérom Mikulášom Dzurindom priamo s vedením Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Z tohto stretnutia však neboli zatiaľ zverejnené žiadne informácie.
Ako na brífingu uviedol prezident fondu Ľudovít Kaník, naďalej trvá na dôkladnom prešetrení spôsobu, ako konali zainteresované štátne orgány v kauze Nafta Gbely. Šéf FNM opäť zdôraznil, že FNM nezanedbal v tejto kauze žiadnu svoju povinnosť. Nemohol však ovplyvniť rýchlosť a spôsob riešenia problémov Nafty Trade, čo patrilo do kompetencií SPP. Na tento problém upozornil podľa vlastných slov členov vlády aj na rokovaní 19. mája, kedy sa kabinet dohodol na vytvorení spoločného podniku SPP a FNM a tiež rozdelil úlohy a kompetencie týchto inštitúcií. Prezident fondu považuje súčasné kroky vlády za „nekorektné a diskreditujúce činnosť FNM“.
Kaník poukázal aj na skutočnosť, že na tomto rokovaní vlády rezonoval aj problém, ktorý spočíval v nemožnosti ovplyvniť konanie bývalého majoritného vlastníka Nafta Gbely a Nafta Trade Vladimíra Poóra pred podpísaním dohody o prevode akcií. „V. Poór keďže bol vlastníkom Aradu, ktorý kontroloval obe tieto spoločnosti, mohol do podpísania dohody o navrátení akcií Nafty Gbely FNM a o odkúpení Nafty Trade Slovenským plynárenským priemyslom s akciami voľne nakladať,“ poznamenal.
Predseda výkonného výboru a viceprezident FNM SR Ladislav Sklenár včera poprel obvinenia premiéra Mikuláša Dzurindu, podľa ktorých je expert firmy Cinergy Eduard Jánošík jeho neformálnym poradcom. Pripustil, že E. Jánošíka pozná už štyri roky, ale zároveň ubezpečil, že sa s ním radí len tak ako so svojimi ostatnými známymi. Rokovanie FNM so spoločnosťou Cinergy, ktorú reprezentoval aj E. Jánošík, bolo rovnako informatívne ako stretnutie s ostatnými potenciálnymi investormi.
Premiér Mikuláš Dzurinda rozhodol v pondelok o podaní návrhu na odvolanie prezidenta prezídia FNM SR Ľ. Kaníka a viceprezidenta FNM a zároveň predsedu výkonného výboru L. Sklenára. Týmto návrhom sa v stredu bude zaoberať vládny kabinet a následne by mal o návrhu rozhodnúť parlament. Dôvodom tohto premiérovho rozhodnutia bol podľa jeho slov predaj akcií spoločnosti Arad „neidentifikovateľnému“ nadobúdateľovi. FNM nebol podľa premiéra za osem mesiacov schopný uspokojivo vyriešiť kauzu Nafty Gbely. Konanie jeho najvyšších predstaviteľov označil za nezodpovedné, nekvalifikované a neprofesionálne. Premiér Dzurinda tiež oznámil, že sa začne trestnoprávne konanie pri tých štátnych orgánoch, ktoré nekonali vo verejnom záujme, ale v záujme súkromnom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 1. 2021

USD 1,210 0,003
CZK 26,125 0,036
GBP 0,886 0,005
HUF 357,380 1,140
CAD 1,538 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS