ČLÁNOK
Predstaviteľ Fed-u Bullard má obavy z deflácie
24. augusta 2013

Ak americký Federálny rezervný systém (Fed) zredukuje svoj program nákupov dlhopisov príliš agresívne, vytvorí riziko zatlačenia inflácie ešte nižšie. Mal by preto zaujať opatrnejší postoj a v úvode znížiť objem nákupov len mierne. Povedal to v stredu James Bullard, šéf Fed-u v St. Louis. Konštatoval, že ešte nemá jasný názor na to, či začatie redukovania nákupov na septembrovom zasadaní Fed-u by bolo príliš skoré. Uviedol však, že si je vedomý rizika, ak by sa stimuly ukončovali príliš agresívne.

  Podľa Bullarda existuje možnosť, že ak sa menové stimuly budú ukončovať príliš rýchlo, bude to tlačiť infláciu nadol. „Domnievam sa, že v tom okamihu by vznikla pravdepodobnosť deflácie,“ povedal novinárom po tom, ako mal prejavy v meste Paducah. „Teraz nie sme v tejto situácii, ale je to scenár, ktorého sa obávam,“ poznamenal. Deflácia sa považuje za ohrozenie ekonomického rastu, pretože klesajúce ceny majú tendenciu podnecovať podniky aj spotrebiteľov, aby odkladali nákupy.

Americká centrálna banka sa vyjadrila, že v neskoršej časti tohto roka začne redukovať nákupy dlhopisov, ak v ekonomike v súlade s očakávaniami nastane oživenie. Program nákupov aktív chce ukončiť približne v polovici roka 2014, kedy podľa jej predpokladu nezamestnanosť v USA klesne na zhruba 7 %. V júli bola v krajine miera nezamestnanosti vo výške 7,4 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 9. 2022

USD 0,957 0,008
CZK 24,650 0,011
GBP 0,903 0,010
HUF 411,720 5,070
CAD 1,316 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS