ČLÁNOK
Predseda americkej centrálnej banky na pôde Kongresu
16. júla 2008

Predseda americkej centrálnej banky na pôde Kongresu
 
Ekonomika USA signalizuje vážne riziká na dvoch kľúčových frontoch – v rastových parametroch a vo zvyšujúcej sa inflácii
 
 
 
Bernanke vo vystúpení na pôde Kongresu poukázal, na početné ťažkosti, ktorým čelí americká ekonomika, čo sa dalo očakávať.
Očakávalo sa ďalej aj to, že americkí zákonodarcovia budú nútení zamyslieť sa nad slovami predsedu centrálnej banky.
Menej očakávané však je, že trhy sa neupokojili – práve naopak, dostali sa ešte pod väčší psychický tlak, pretože US ekonomika signalizuje vážne riziká na dvoch kľúčových frontoch – v rastových parametroch a vo zvyšujúcej sa inflácii.
Napätie na finančných trhoch, pokles cien nehnuteľností, oslabujúci sa trh práce a narastajúca cena ropy vytvárajú výhľadovo veľmi silný negatívny tlak.
Alarmujúci je slabnúci dolár, ktorá sa už obchodoval na magickej hranici 1,6038USD/EUR.
Bernanke síce potvrdil, že Fed považuje obnovenie „zdravia“ finančných trhov za prioritu centrálnej banky, no v detailoch bol značne skúpy.
Za hlavné riziko nepovažuje početnejšie kolapsy bánk, viac sa obáva, že banky zastavia úverovanie ekonomiky, aby aspoň týmto spôsobom absorbovali doterajšie straty.
Bývanie zostáva kľúčom k americkej prosperite a Kongres by sa mal hlavne orientovať na podporu bývania, a nie na hľadanie ďalších fiškálnych stimulov.
Vyjadril sa aj k možnej pomoci vlády dvom hypotekárnym gigantom Fannie Mae a Freddie Mac, ktoré majú dostať finančnú injekciu po schválení Kongresom na základe dočasných a neobmedzených právomocí.
Rýchle legislatívne kroky v tejto oblasti sú však otázne, pretože časť zákonodarcov, vrátane republikánov, sa obáva neúmernej záťaže tohto opatrenia na daňových poplatníkov.
V jednej z prvých analýz RBS Greenwich Capital sa hovorí, že Bernankeho vystúpenie v Kongrese bolo vlastne veľkým bojom o priority vo Fede. Celkovým výsledkom bude pravdepodobne to, že sa základné úrokové sadzby udržia na terajšej úrovni prinajmenšom v období budúcich šiestich mesiacov, teda do očakávaného času, kým sa nezlepšia inflačnéperspektívy.

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 8. 2022

USD 1,020 0,009
CZK 24,460 0,080
GBP 0,844 0,003
HUF 398,600 6,300
CAD 1,317 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS