ČLÁNOK




Predposlednú baštu Talibanu – mesto Kundúz postupne obsadzujú vojská Severnej aliancie
26. novembra 2001

Po desiatich dňoch obliehania sa Kundúz včera postupne dostával do rúk Severnej aliancie.

Vojská aliancie, ktorým velí etnický Uzbek generál Abdul Rašíd Dostúm, vstúpili do mesta zo západu a podľa zahraničných agentúr bol odpor Talibanu prakticky nulový.

Na základe nepotvrdených správ Afghan Islamic Press Agency generál Dostúm včera kontroloval zhruba 70% Kundúzu.

Na východ od Kundúzu sa pripravuje ofenzíva približne dvoch tisíc prevažne tadžických vojakov. Toto zoskupenie je súčasťou Severnej aliancie.

Podľa ich veliteľa generála Muhammeda Daúda vstúpia do mesta v priebehu niekoľkých hodín.

Včera sa 150 talibanských vojakov vzdalo generálovi Daúdovi. BBC konštatovala, že boj o Kundúz sa dostal do finálneho štádia.

Po jeho definitívnom a nezvratnom obsadení sa budú môcť Spojené štáty i Severná aliancia koncentrovať na posledný oporný bod Talibanu – na mesto Kandahár.

Vojská aliancie sústavne povzbudzuje fakt, že zbrane skladajú aj čoraz vyššie postavení predstavitelia Talibanu – včera napríklad dezertoval námestník ministra vnútra mulla Chaksar, ktorý vyzval ostatných členov hnutia, aby „urobili to isté, čo on sám…“

Informačné zdroje Severnej aliancie dodávajú, že počas soboty prekročilo frontovú líniu okolo Kundúzu približne 1000 vojakov Talibanu, vrátane zahraničných žoldnierov.

Korešpondenti včera hlásili, že afganských bojovníkov Talibanu vítali vojská Severnej aliancie ako priateľov, veľká časť Pakistancov a Čečencov sa však dostala do väzobných táborov.

Práve zoskupenia bojovníkov, ktoré nie sú z Afganistanu, sa považujú za „najviac destabilizujúci element“ v krajine.

Sú predmetom silnej nenávisti a po kapitulácii Kábulu a Mazar-e-Šarif boli vystavení fyzickým útokom, prípadne ich zavraždili.

Proti tomu je bývalý afganský prezident Burhanuddin Rabbání, ktorý na včerajšej tlačovej konferencii uviedol, že aj na zahraničných žoldnierov sa vzťahuje všeobecná amnestia, ak zložia zbrane. Tí, ktorí sa dopustili vojnových zločinov, majú byť vydaní medzinárodným súdnym orgánom OSN, zdôraznil Rabbání.

Po lokálnej konfrontácii Severnej aliancie a Talibanu pri dedine Maidan Šar, neďaleko Kábulu, sa vzdalo asi dve tisíc talibanských vojakov, ktorí odovzdali ťažkú bojovú techniku armáde aliancie a mohli sa vrátiť do svojich domovov.

Velenie Talibanu v Kandaháre však aj včera uviedlo, že sa nevzdá, a to aj napriek terajšiemu vývoju na severe Afganistanu.

Z ďalších podstatných udalostí vyberáme:

V Bonne vrcholia prípravy na medzinárodnú konferenciu o budúcom politickom usporiadaní v Afganistane – toto fórum sa začne zajtra

Bývalý afganský prezident Burhanuddin Rabbání včera naznačil, že časť predstaviteľov Talibanu by sa mohlo stať súčasťou novej vlády, Taliban ako celok však v budúcnosti už nebude zohrávať nijakú politickú úlohu

Nemecká Strana zelených podporila vyslanie vojsk Bundeswehru do Afganistanu

Napriek operáciám banditov sa do Kábulu a Mazar-e-Šarif dostali konvoje s potravinami, liekmi a ďalšou zahraničnou humanitárnou pomocou

Európska únia sa pripojila k výzve Pakistanu na urýchlenie politického procesu pri vytvorení dočasnej vlády v Afganistane.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 10. 2024

USD 1,080 0,003
CZK 25,230 0,005
GBP 0,832 0,001
HUF 402,930 1,100
CAD 1,492 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS