ČLÁNOK
Predĺženie daňových prázdnin investorov upraví osobitný zákon
19. októbra 2000

Vláda naďalej pokračuje v úsilí predĺžiť daňové prázdniny pre významných investorov zo súčasných päť rokov na 10-ročné obdobie. V tejto súvislosti pripravuje ministerstvo hospodárstva zákon o investičných stimuloch, ktorý by malo v krátkom čase predložiť na rokovanie vlády. Pre agentúru SITA to povedal poradca predsedu vlády pre zahraničné investície Alan Sitár.

„Tieto investičné stimuly by nedostávali investori podľa miesta pôvodu alebo predmetu podnikania, ale na základe posúdenia národohospodárskeho významu investície,“ spresnil Sitár. Medzi kritériá by okrem výšky investície mohol patriť napríklad počet novovytvorených pracovných miest. Nový zákon by mal platiť spolu s novelou zákona o daniach z príjmov od začiatku budúceho roka. Podľa slov A. Sitára by sa zákon o investičných stimuloch mohol dostať na rokovanie kabinetu zrejme v priebehu dvoch až troch týždňov.

Vláda už v stredu pri schvaľovaní novely zákona o daniach z príjmov zmäkčila podmienky investorov pre získanie daňových prázdnin. Tie sú už v súčasne platnom zákone stanovené na päť rokov, pričom pôvodne sa uvažovalo o ich predĺžení v rámci zákona o daniach z príjmov na 10 rokov. Vládou odsúhlasené znenie však s predĺžením nepočíta, znížilo však sumu investície potrebnú pre získanie daňových prázdnin. Pri nižšom objeme investície už nová právne úprava požaduje len 10-percentnú nezamestnanosť v okrese namiesto pôvodných 15 %. Okrem toho sa zo znenia zákona vypustila podmienka nevyhnutnosti 60-percentného podielu exportu na produkcii a zámerom je aj zatraktívniť podnikanie v cestovnom ruchu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 1. 2021

USD 1,212 0,000
CZK 26,163 0,027
GBP 0,890 0,001
HUF 359,990 0,420
CAD 1,541 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS