ČLÁNOK
Predčasné splatenie úveru žiada Banka Slovakia od Drukosu zabezpečeniu
25. júla 2002

Dôvodom Banky Slovakia, a.s. (BS) na predčasné splatenie úveru poskytnutého spoločnosti Drukos, a.s. bolo zníženie kvality jeho zabezpečenia po tom, čo spoločnosť vyzývala k predčasnému ukončovaniu leasingových zmlúv. Pripravoval sa tiež návrh na vyhlásenie konkurzu a boli podané návrhy na exekučné konania. Vyplýva to z vyhlásenia, ktoré agentúre SITA poskytli predstavitelia banky.

BS tak reagovala na medializované vyhlásenia predstaviteľov Drukosu, podľa ktorých spoločnosti hrozí ďalší kolaps práve kvôli BS. Drukos totiž musí banke podľa zverejnených informácií zaplatiť 35 mil. Sk, ktoré predstavujú zvyšnú časť úveru, ktorý od banky získal na odkúpenie pohľadávky voči spoločnosti TFG, a.s. Drukos navyše vyčíta banke okolnosti za ktorých získal túto pohľadávku, keďže o jej platnosti sa vedie súdny spor. Podľa BS však Drukos vedel o kvalite tejto pohľadávky, čo potvrdil aj v zmluve.

BS sa ďalej bráni proti vyjadreniam Drukosu, podľa ktorých môže byť BS, ako banka so 100-percentnou štátnou účasťou nástrojom určitých finančných skupín na likvidáciu firmy. Podľa BS nebola žiadosť o predčasné splatenie úveru predložená pod politickým tlakom a tomuto rozhodnutiu predchádzalo schválenie príslušných orgánov banky. BS súčasne upozornila, že doteraz nepodnikla nič, čo by ohrozilo činnosť a plnenie záväzkov Drukosu, pričom nepodala ani len návrh na začatie exekučného konania.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 5. 2024

USD 1,088 0,004
CZK 24,655 0,078
GBP 0,851 0,000
HUF 382,780 1,920
CAD 1,482 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS